Dieta w walce ze smogiem
1 z 6Smog zabija
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tylko w samej Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie ok. 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż w wypadkach samochodowych.
Najbardziej narażone są osoby starsze, ze słabą odpornością oraz dzieci. Oddychanie powietrzem o dużym stężeniu smogu może prowadzić do astmy i alergii.
Zdaniem Sylwii Górznej, edukator żywieniowej i ekspertki EdukacjaŻywieniowa.PL w profilaktyce pomaga przede wszystkim noszenie masek przeciwsmogowych, częstsze przebywanie w domu czy nawilżanie powietrza. W walce z oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm pomocna może okazać się również dieta.
– Jednymi ze związków obecnych w smogu są policykliczne węglowodory aromatyczne (WWA). Te same składniki występują w mięsie grillowanym i rybach wędzonych. Wzrost WWA indukowany jest przez smażenie i pieczenie. Oznacza to, że im wyższa temperatura i dłuższy czas obróbki termicznej, tym więcej WWA. Ten związek występuje również w produktach zbożowych, owocach morza, tłuszczach roślinnych i zwierzęcych – mówi dla WP abcZdrowie Sylwia Górzna.
Co więc jeść, by wspomóc organizm w niwelowaniu niekorzystnego działania smogu?