Dlaczego warto jeść mięso?
1 z 9Mięso coraz mniej popularne
W ostatnich latach rola mięsa w diecie zmalała. Popularne stały się diety wegetariańskie, które wykluczają spożywanie mięsa i jego przetworów. Tymczasem jest to cenne źródło witaminy B12, żelaza i cynku, poza tym zawiera spore ilości dipeptydów, takich jak karnozyna i anseryna. Jakie substancje odżywcze znajdziemy w mięsie i produktach zwierzęcych, które wpływają na prawidłową pracę naszego mózgu?
Sukcesy zawodowe, emocje, sposób myślenia, zachowanie, poprawne relacje z innymi osobami zależą od sprawności naszego intelektu. Ta z kolei zależy od właściwej diety. Już 40 lat temu naukowcy dowiedli, że zdolności umysłowe są ściśle powiązane z dostarczaniem organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację. Mózg jednak nie ma zdolności magazynowania związków odżywczych, dlatego tak ważne jest stałe dostarczanie mu łatwo dostępnych źródeł energii. Które składniki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, znajdziemy nie gdzie indziej, jak w mięsie?