2 z 7Właściwości twarogu
Najważniejszym składnikiem twarogu jest białko mleka, kazeina. Jest to białko pełnowartościowe, z trawieniem którego zdrowy organizm nie ma większego problemu. Stanowi ważny budulec tkanek i kości. Jest niezbędny także do wytwarzania enzymów, hormonów i ciał odpornościowych.
Biały ser zawiera ponadto niezbędne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. I dlatego też konieczne jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem. Biorą one bowiem udział w produkcji nowych i odbudowywaniu uszkodzonych komórek.
- Tradycyjny twaróg zawiera ok. 0,8–0,9 proc. składników mineralnych. Królują wśród nich wapń oraz fosfor. W twarogu znajdziemy ok. 1 mg cynku na 100 g produktu oraz w mniejszych ilościach sód, jod, potas i magnez. Spożycie 100 g twarogu półtłustego pokrywa dzienne zalecane spożycie dla dorosłej osoby na witaminę B2 w ok. 37 proc., a na witaminę B12 – w ok. 33 proc. Znajdziemy w nim również witaminy B1, B6, PP, A, D i E – wymienia Monika Konieczna, dietetyk.
I choć produkt ten najbardziej ceni się za wysoką zawartość wapnia, okazuje się, że wcale nie ma go w nim tak dużo. By pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, trzeba zjeść blisko kilogram twarogu.
Zobacz także: Co się stanie z twoim ciałem, gdy każdego dnia będziesz jeść cebulę?