Dodaj do posiłków. Wątroba będzie ci wdzięczna
Czubryca, znana również jako czubrica jest przyprawą o aromatycznym charakterze, która została przywieziona z Bułgarii do Polski. W bułgarskiej kuchni jest powszechnie używana jako dodatek do mięs i sałatek. Nie tylko wyróżnia się wyjątkowym smakiem, ale także przynosi korzyści dla zdrowia.
1. Jakie są właściwości czubrycy?
Czubryca występuje najczęściej w postaci mieszanki przypraw, zawierającej sproszkowaną paprykę, cząber górski oraz sól. Warto zaznaczyć, że w kuchni ormiańskiej jest ona spożywana również w formie herbaty i naparów.
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje czubrycy: czerwona, żółta i zielona. Każda z tych odmian zawiera jako główny składnik wspomniany już cząber górski, który posiada wiele podobieństw do popularnego w Polsce cząbru ogrodowego.
To właśnie cząber nadaje czubrycy charakterystyczny aromat dzięki obecności licznych olejków eterycznych, takich jak: kwas betulinowy, rozmarynowy, ursolowy, oleanolowy, karnozowy, a także tymol i p-Cymen.
Ponadto cząber zawiera flawonoidy, witaminy z grupy B, garbniki oraz żywice. Jeśli chodzi o smak cząbru, przypomina on nieco pieprz, ale cechuje się także korzennym akcentem.
2. Czym różnią się odmiany czubrycy?
Czubryca czerwona to mieszanka przypraw zawierająca cząber górski, sól, czosnek, cebulę, bazylię, suszone pomidory, tymianek oraz sproszkowaną ostrą i słodką paprykę. Doskonale nadaje się jako dodatek do dań mięsnych i może być również używana do przyprawiania roślin strączkowych. Dzięki temu jest ceniona także przez osoby stosujące dietę roślinną.
Czubryca zielona zawiera cząber górski, sól, cebulę, sproszkowaną zieloną paprykę, pietruszkę oraz niewielkie ilości cukru, lubczyku i tymianku. Ze względu na delikatny smak, doskonale sprawdza się jako dodatek do zup i potraw.
Czubryca żółta wyróżnia się obecnością kurkumy oraz curry. Oprócz tego zawiera mielony korzeń pietruszki, chilli, sproszkowaną ostrą paprykę, mąkę kukurydzianą, sól, czosnek oraz kozieradkę. Znajdziesz w niej również cząber. Żółta czubryca świetnie nadaje się jako dodatek do sałatek, zup, serów twarogowych, dań z drobiu oraz sosów na bazie śmietany.
Dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym, czubryca pomaga zwalczać bakterie oraz grzyby, w tym drożdżaki, gronkowce i paciorkowce. Oprócz tego czubryca zalecana jest również osobom, które mają problemy z wątrobą lub trawieniem.
Czubryca wspiera również walkę z takimi przypadłościami, jak:
- ból gardła,
- wymioty,
- biegunka,
- nudności,
- nieregularne miesiączki,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- niestrawność i wzdęcia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl