Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Mazowska

Kolorowa wartość flawonoidów

Avatar placeholder
15.01.2016 13:51
Kolorowa wartość flawonoidów
Kolorowa wartość flawonoidów

Flawonoidy nadają kolor i smak warzywom i owocom, ale na pewno nie można nazwać ich zwykłymi związkami. Dostarczone wraz z żywnością wykazują korzystny, a czasem wręcz spektakularny wpływ na organizm.

1. Likopen w profilaktyce raka

Likopen jest silnym przeciwutleniaczem i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego czy płuc. Zapobiega również chorobom serca, zwyrodnieniu plamki żółtej oraz zaćmie. Aby likopen był efektywniej przyswajalny przez organizm, powinien być spożywany z dodatkiem tłuszczu. Można to uzyskać przez dodawanie np. oleju roślinnego do spaghetti przyrządzonego z sosem pomidorowym.

Likopenu nie powinno zabraknąć przede wszystkim w diecie osób starszych. Jego źródłem są sosy pomidorowe, keczup, świeże pomidory i czerwone owoce, takie jak np. arbuz. Jeśli zdecydujemy się na niezdrowy fast food, na przykład porcję frytek, zmniejszymy wagę naszego „żywieniowego przestępstwa” przez dodanie kilku łyżeczek keczupu.

2. Luteina na wzrok

Związki te wchodzą w skład tzw. plamki żółtej, która odpowiada za prawidłowe widzenie. Luteina i zeaksantyna działają jak „tarcza ochronna” przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zapobiegają degeneracji plamki żółtej, są również antyoksydantami. Do dobrych źródeł tych składników zaliczamy kapustę, jarmuż, szpinak oraz brukiew.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Kwercetyna pomaga zwalczyć przeziębienie, ogranicza stan zapalny, zmniejsza obrzęki, tłumi reakcje alergiczne. Wykazuje również właściwości przeciwutleniające. Badania wykazały, że może przyczyniać się do zahamowania rozrostu nowotworowego. Poza tym – podobnie jak rutyna – działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Znajdziesz ją w cebuli, szalotce, czosnku, porze, jabłkach, czerwonym winie oraz herbacie.

3. Właściwości czosnku

Czosnek zawiera substancję o nazwie allicyna. Może przyczynić się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Wykazuje także działanie przeciwutleniające. Codzienna porcja czosnku może uchronić nas przed infekcjami i przeziębieniem.

Substancja nazywana ajoene, zawarta w czosnku, wykazuje działanie hipotensyjne. Oznacza to, że przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Ajoene wpływa pozytywnie na pracę serca i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Dzięki temu redukuje ryzyko miażdżycy tętnic.

Ostrożność powinny zachować osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym, gdyż czosnek jest ciężkostrawny. Niektórzy ludzie mogą wykazywać objawy alergii na ten składnik diety.

Podobnie czujność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż skumulowany efekt czosnku i leków może doprowadzić do wystąpienia krwawień. Jeśli stosujemy wyżej wymienione leki i rozważamy włączenie czosnku do diety, zasięgnijmy porady lekarskiej.

4. Antocyjany dla oczu

Do grupy flawonoidów zalicza się też antocyjany nadające niebieską barwę śliwkom, jagodom, winogronom, czy czarnej borówce. Chronią one nasz organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników – wykazują działanie antyoksydacyjne. Zapobiegają także ślepocie nocnej i degeneracji plamki żółtej.

5. Resveratrol na cholesterol

O francuskim paradoksie słyszeliśmy nie raz. Związany jest on z faktem, że pomimo niezdrowego stylu życia Francuzi dożywają późnej starości w bardzo dobrej kondycji i zdrowiu. Jednym ze „złych” nawyków Francuzów jest spożywanie dużych ilości alkoholu.

Okazuje się, że wcale nie jest to taki zły nawyk, gdyż w chętnie wypijanym przez nich czerwonym winie zawarta jest substancja o nazwie resveratrol, która obniża stężenie cholesterolu, zapobiega powstawaniu zakrzepów i hamuje rozrost komórek nowotworowych.

Działa także ochronnie na serce i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Pamiętajmy jednak o umiarze w spożywaniu wina. Alkohol jest także źródłem kilokalorii (1 g to 7 kcal), a łatwo się zapomnieć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze