Trwa ładowanie...

Dziadek robił co roku. Nigdy nie miał problemów z sercem i jelitami

 Patrycja Pupiec
02.09.2023 14:10
Łagodzi objawy problemów żołądkowych, dobra na przeziębienie. Wypróbuj nalewkę z malin
Łagodzi objawy problemów żołądkowych, dobra na przeziębienie. Wypróbuj nalewkę z malin (Getty Images)

Te słodkie owoce, choć delikatne i niewielkie, mają w sobie moc minerałów oraz witamin. Można z nich przygotować także pyszną nalewkę. Jest niezwykle prosta, dlatego warto ją wypróbować i delektować się jej słodkim smakiem w zimowe wieczory.

spis treści

1. Maliny są pełne zdrowotnych właściwości

Nalewka z malin zachwyca intensywnym kolorem i smakiem. Malinówka jest zalecana kobietom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami oraz PMS. Wielu ludzi pije kieliszek, gdy czuje, że dopada ich przeziębienie, a także przy problemach żołądkowych.

Spożywanie malin wiąże się z długą listą korzyści dla zdrowia. Są dobre dla serca, ponieważ zawierają niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania potas. Mają w sobie także mangan, który pomaga regulować poziom glukozy we krwi.

Maliny są także dobrym źródłem błonnika i zawierają go znacznie więcej niż większość innych owoców. W jednej filiżance tych owoców znajduje się aż 8 g błonnika, więc niewiele potrzeba, by dawały uczucie sytości na długi czas.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Choć słodkie, maliny mają w sobie mniej cukru niż większość owoców. Są także pełne przeciwutleniaczy, których najwięcej znajduje się w czarnych malinach. Maliny zawierają także witaminę C oraz witaminy z grupy B.

2. Przepis na nalewkę z malin

Do przygotowania nalewki mojego dziadka potrzebne będzie:

  • 1 kg malin
  • 500 g cukru
  • 500 ml spirytusu

Sposób przygotowania nalewki z malin

  1. Przygotowywanie nalewki z malin należy zacząć od dokładnego umycia owoców i usunięcia z nich szypułek. Można także wykorzystać mrożone owoce, ale trzeba je najpierw rozmrozić.
  2. Owoce należy przełożyć do dużego słoika i zasypać cukrem oraz zalać spirytusem, tak by zakrył wszystkie maliny. Potem słój należy odstawić na 5-6 tygodni i raz na kilka dni otworzyć go, aby wymieszać owoce.
  3. Po upływie wskazanego czasu należy przelać nalewkę do butelki przez gazę lub sitko. Pozostawić w chłodnym miejscu.

Taka nalewka będzie gotowa do spożycia, ale najlepsza będzie po kilku miesiącach od przygotowania. Zamiast spirytusu do przygotowania nalewki z malin, można wykorzystać wódkę. Wtedy jednak należy znacznie częściej mieszać owoce, najlepiej raz codziennie.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze