Trwa ładowanie...

Działanie kawy

Avatar placeholder
20.05.2017 07:29
Działanie kawy
Działanie kawy

Znana i ceniona na całym świecie kawa dzięki dużej zawartości kofeiny posiada wiele cennych właściwości. Espresso, latte, z cukrem lub bez, na śniadanie lub po obiedzie, kawę można pić w każdym momencie dnia i pod każdą postacią. Tymczasem wiele osób twierdzi, że kawa niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jak jest naprawdę? Czy kawę można zaliczyć do zdrowej żywności? Jak niemal każdy produkt spożywczy, kawa ma swoje wady i zalety. Kofeina nie pomaga wytrzeźwieć na nasz organizm zależy od wielu czynników.

1. Prawdy i mity o piciu kawy

  • Kawa pomaga w leczeniu migreny

Prawda.

Kofeina powoduje wazokonstrykcję (zwężenie światła naczyń krwionośnych) w mózgu, co sprzyja łagodzeniu niektórych bólów migrenowych. To właśnie dlatego leki przeciwmigrenowe zawierają kofeinę.

Zobacz film: "Jak wybrać dobrą kawę?"
  • Stężenie kofeiny zależy od długości zaparzania kawy

Prawda.

Działanie kawy
Działanie kawy

Wiele osób uwielbia kofeinę w coli, kawie, a nawet alkoholu. Niestety, mieszanka alkoholu i kofeiny

zobacz galerię

W związku z powyższym espresso zawiera teoretycznie mniej kofeiny niż inne rodzaje kawy. Tymczasem dużą rolę odgrywa również ilość użytej kawy: im bardziej gęsta jest kawa (dużo kawy, mało wody), tym wyższa zawartość kofeiny.

  • Kawa chroni przed cukrzycą typu 2

Prawda.

W dłuższej perspektywie, codzienne picie od 5 do 6 filiżanek kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 (insulinoniezależna).

  • Picie kawy chroni przed chorobą Parkinsona

Prawda.

Picie kawy obniża ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, ponieważ kofeina ma właściwości chroniące przed tą właśnie chorobą.

  • Kawa obniża ciśnienie tętnicze

Nieprawda.

Nawet w niewielkich ilościach, kawa (i wszystkie inne napoje zawierające kofeinę, w tym herbata i niektóre napoje gazowane) powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego.

  • Kawa zwiększa ryzyko poronienia

Prawda.

Ryzyko poronienia wzrasta o 40% u kobiet, które piją jedną filiżankę kawy dziennie (100 mg kofeiny) i dwukrotnie, jeśli piją powyżej 2 filiżanek dziennie. Ten stosunek odnosi się do wszystkich napojów zawierających kofeinę, w tym do herbaty i niektórych napojów gazowanych.

  • Kawa stymuluje mózg

Prawda.

Kawa oddziałuje na centralny system nerwowy: stymuluje mózg, poprawia zdolności intelektualne i koncentrację. Nie należy jednak nadużywać kawy, ponieważ w dużych dawkach działanie kofeiny jest odwrotne: nerwowość, zaniepokojenie, agresja i bezsenność.

  • Kawa wpływa na sen

Prawda.

Kofeina przedłuża czas zasypiania i zmniejsza jakość snu przez 3 do 4 godzin. Dzieje się tak dlatego, że kofeina aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za cykl czuwania i snu.

  • Kawa jest dobrym środkiem moczopędnym

Prawda.

Kawa jest środkiem moczopędnym i stymuluje trawienie. Tymczasem dodawanie mleka do kawy sprawia, że staje się ona bardzo ciężkostrawna.

  • Kawa zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów

Nieprawda.

Nie udowodniono, by kawa miała jakikolwiek związek z zachorowalnością na nowotwory. Stwierdzono natomiast, że kawa może obniżyć ryzyko rozwoju raka jelit czy wątroby.

W piciu kawy, jak we wszystkim, powinniśmy zachować umiar. Pita w nadmiarze może sprawić, że staniemy się bardziej nerwowi i rozdrażnieni. Smakoszom kawy zaleca się, by dziennie spożywali nie więcej niż 500 mg kofeiny. Jest to dawka bezpieczna, niezagrażająca życiu i zdrowiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze