Trwa ładowanie...

Ekspert: lepiej pić wodę gotowaną jeden raz

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 11.05.2017 08:46
Ekspert: lepiej pić wodę gotowaną jeden raz
Ekspert: lepiej pić wodę gotowaną jeden raz

Czy woda gotowana wielokrotnie staje się niezdatna do spożycia? Jak zmieniają się jej właściwości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

1. Gotowanie wody wpływa na jej jakość

Naturalnie w wodzie występuje wiele składników odżywczych, m. in. węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu. Związki te są niezbędne do funkcjonowania organizmów żywych. Procesem, który jest niezbędny do zaparzenia kawy czy herbaty jest doprowadzenie wody do wrzenia, czy jej przegotowanie.

Proces ten prowadzi do zmniejszenia "twardości" wody. Staje się ona przez to smaczniejsza w spożyciu. Jak się jednak okazuje, dwukrotne zagotowanie wody zmienia delikatnie jej właściwości.

- Z przeprowadzonych przeze mnie i moich studentów doświadczeń wynika, że po powtórnym zagotowaniu wody zmalała w niej ilość związków wapnia oraz nieznacznie ilość związków magnezu – mówi dr Agnieszka Nawirska-Olszańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którą poprosiliśmy o sprawdzenie, jakie zmiany występują w wodzie gotowanej raz i dwa razy. Taka woda nie nabiera cech toksycznych, ale nie zaleca się jej picia.

Zobacz film: "Życiodajna woda - sprawdź, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu"

- Zbyt mała ilość wapnia w wodzie wpływa na wypłukiwanie tego składnika z organizmu. Dlatego najlepiej pić wodę jednokrotnie przegotowaną, ponieważ powtórzenie tego procesu zmniejsza ilość tego mikroelementu w wodzie – wyjaśnia ekspertka.

Co ważne, nie należy też spożywać wody, która stała np. dwa dni w dzbanku. - W niej rozwijają się mikroorganizmy, które mogą np. wywołać biegunkę – mówi Nawirska-Olszańska.

Ujmując rzecz ogólnie, jakość wody zależy od jej pochodzenia. Ta pozyskiwana ze źródeł głębinowych będzie czystsza niż brana ze źródeł powierzchniowych  np. z rzeki. W każdym jednak przypadku do wody dodawane są odpowiednie substancje oczyszczające, które sprawią, że będzie ona zdatna do spożycia.

Wiele też zależy od stanu wodociągów, którymi woda płynie do kranów. Te stare mogą powodować przedostawanie się do wody śladowych ilości metali ciężkich głównie żelaza. Są to jednak sporadyczne przypadki.

- Szkodliwe dla zdrowia azotyny i azotany występują w wodach pobieranych z płytkich źródeł podziemnych, ale są usuwane w procesie uzdatniania – mówi ekspertka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze