Trwa ładowanie...

Leczenie skojarzone w terapii otyłości

Trwające rok badania kliniczne dowodzą, iż eksperymentalne zestawienie leków zatwierdzonych w leczeniu otyłości, migrenowych bólów głowy i padaczki prowadzi do redukcji masy ciała o 10% u osób walczących z otyłością.

spis treści

1. Badanie skuteczności leczenia skojarzonego

Trwająca 56 tygodni III faza badań klinicznych przeprowadzona była w 93 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyło w niej 2487 osób, których współczynnik BMI wynosił od 27 do 45, i u których występowały co najmniej 2 dodatkowe czynniki zwiększające zagrożenie życia, jak na przykład cukrzyca, czy choroby serca. Pacjentów losowo przypisano do 3 grup, z których dwie otrzymywały leczenie skojarzone w różnych dawkach, a jedna stanowiła grupę kontrolną, której podawano placebo. Na leczenie skojarzone składały się dwa farmaceutyki: znany już lek na otyłość i lekarstwo stosowane w terapii padaczki i migren. Dodatkowo uczestnicy badania uzyskali porady odnośnie zdrowej diety i ćwiczeń. Konieczność przeprowadzenia badania wynikała z podejrzenia, iż przyjmowanie leku na padaczkę przez kobiety w ciąży może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z rozszczepem wargi i podniebienia. Farmaceutyk ten powiązany jest również z ryzykiem [zaburzeń pamięci](/ https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-pamieci-i-koncentracji), zmian nastrojów, lęków i depresji.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Czytaj więcej

2. Wyniki eksperymentu

U pacjentów stosujących leczenie skojarzone zaobserwowano wiele korzystnych zmian. W ciągu roku schudli oni średnio o 8,5 kg więcej niż pacjenci przyjmujący placebo. Wynik ten jest o ponad 5 kg lepszy niż najlepszego obecnie na rynku leku na otyłość. Oprócz tego u uczestników badania otrzymujących prawdziwe leki zanotowano znaczny spadek ciśnienia tętniczego, poziomu hemoglobiny A1C, cholesterolu, trójglicerydów i markerów stanu zapalnego. Naukowcy podkreślają również, iż z grupy tej 34 kobiety zaszły w ciążę w trakcie badania i nie odnotowano żadnych wad wrodzonych u dzieci. Przypominają także, że leczenie skojarzone w terapii otyłości nie jest przeznaczone dla kobiet w ciąży, gdyż nie jest to dobry czas na utratę wagi. Przyjmowanie leków wiązało się z pewnymi efektami ubocznymi, takimi jak: suchość w ustach, parestezje, zaparcia, bezsenność, zawroty głowy i zaburzenia smaku. W grupie przyjmującej większe dawki farmaceutyków było również więcej przypadków depresji i stanów lękowych.

Leczenie skojarzone w terapii otyłości
Leczenie skojarzone w terapii otyłości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.