Trwa ładowanie...

Leczenie skojarzone w terapii otyłości

Avatar placeholder
09.04.2020 11:51
Leczenie skojarzone w terapii otyłości
Leczenie skojarzone w terapii otyłości

Trwające rok badania kliniczne dowodzą, iż eksperymentalne zestawienie leków zatwierdzonych w leczeniu otyłości, migrenowych bólów głowy i padaczki prowadzi do redukcji masy ciała o 10% u osób walczących z otyłością.

spis treści

1. Badanie skuteczności leczenia skojarzonego

Trwająca 56 tygodni III faza badań klinicznych przeprowadzona była w 93 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyło w niej 2487 osób, których współczynnik BMI wynosił od 27 do 45, i u których występowały co najmniej 2 dodatkowe czynniki zwiększające zagrożenie życia, jak na przykład cukrzyca, czy choroby serca. Pacjentów losowo przypisano do 3 grup, z których dwie otrzymywały leczenie skojarzone w różnych dawkach, a jedna stanowiła grupę kontrolną, której podawano placebo. Na leczenie skojarzone składały się dwa farmaceutyki: znany już lek na otyłość i lekarstwo stosowane w terapii padaczki i migren. Dodatkowo uczestnicy badania uzyskali porady odnośnie zdrowej diety i ćwiczeń. Konieczność przeprowadzenia badania wynikała z podejrzenia, iż przyjmowanie leku na padaczkę przez kobiety w ciąży może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z rozszczepem wargi i podniebienia. Farmaceutyk ten powiązany jest również z ryzykiem [zaburzeń pamięci](/ https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-pamieci-i-koncentracji), zmian nastrojów, lęków i depresji.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Wyniki eksperymentu

U pacjentów stosujących leczenie skojarzone zaobserwowano wiele korzystnych zmian. W ciągu roku schudli oni średnio o 8,5 kg więcej niż pacjenci przyjmujący placebo. Wynik ten jest o ponad 5 kg lepszy niż najlepszego obecnie na rynku leku na otyłość. Oprócz tego u uczestników badania otrzymujących prawdziwe leki zanotowano znaczny spadek ciśnienia tętniczego, poziomu hemoglobiny, parestezje, zaparcia, bezsenność, zawroty głowy i zaburzenia smaku. W grupie przyjmującej większe dawki farmaceutyków było również więcej przypadków depresji i stanów lękowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze