Trwa ładowanie...

Ekstrakt z pestek winogron – działanie i przeciwwskazania

Ekstrakt z pestek winogron to suplement, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz antyoksydacyjnym. Jest zasobny w przeciwutleniacze i inne substancje aktywne, dzięki czemu wspiera organizm na wiele sposobów. Jak działa wyciąg z pestek winogron? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Czy podczas suplementacji mogą pojawić się skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest ekstrakt z pestek winogron?

Ekstrakt z pestek winogron to preparat o wielu walorach prozdrowotnych. Ma to związek z tym, że pestki z winogron (Vitisvinifera L.) zawierają witaminę C, beta-karoten oraz polifenol, tokoferol oraz duże ilości aktywnych biologicznie związków chemicznych zwanych oligomerycznymi proantocyjanidynami (OPC – oligomericproanthocyanidincomplexes).

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Właściwości lecznicze OPC

OPC zostały odkryte w XX wieku. Stanowią grupę połączonych ze sobą kilkudziesięciu związków, które wywierając korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Ich lecznicze właściwości wykorzystywane są w medycynie konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Proantocyjanidyny to połączenia katechiny, epikatechiny i ich estrów z kwasem galusowym. Otrzymuje się je najczęściej z nasion winogron, żurawiny, aronii, kory sosnowej, kory drzewa cytrynowego, liści leszczyny lub wiśni.

2. Działanie ekstraktu z pestek winogron

Ekstrakt z pestek winogron, ponieważ zawiera duże ilości OPC, jest preparatem przeznaczony do stosowania w celu naturalnego wsparcia organizmu.

Proantocyjanidyny to związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Pozytywnie wpływają na zahamowanie procesów starzenia, zapobiegają przedwczesnej degradacji komórek, wpływają na polepszenie jakości skóry (jej jędrność i elastyczność, pomagają uniknąć przebarwień), powstrzymują wypadanie włosów, sprawdzają się również w leczeniu trądziku oraz chorób skóry (między innymi łuszczycy). Wyciąg z pestek winogron jest zaliczany do silnych przeciwutleniaczy, wielokrotnie silniejszych niż witamina C i E.

Substancje te wspierają również funkcjonowanie układu krążenia. Regularna suplementacja OPC może stanowić element profilaktyki chorób układu krążenia, ponieważ wpływa bowiem na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL i zapobiega odkładaniu się go w tętnicach i żyłach. Ponadto substancje wspomagają strukturę naczyń krwionośnych, wzmacniają ściany żył i tętnic, a i oczyszczają krew ze skutków ubocznych spożywania leków i nadużycia alkoholu. Wyciąg z pestek winogron chroni przed zawałem serca i udarem mózgu.

Wyciągi z OPC mają zdolność wspierania struktur kolagenowych i zapobiegania destrukcji kolagenu. Kolagen stanowi białko budulcowe obecne w skórze właściwej. Jego ubytki skutkują powstawaniem zmarszczek oraz utratą elastyczności skóry. Dodatkowo białko to buduje więzadła, chrząstki oraz ścięgna. To dlatego ekstrakt z pestek winogron pomaga w rekonwalescencji po urazach mechanicznych, takich jak złamania kości, zranienia czy urazy mięśni.

Pestki z winogron wykazują również działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Dzięki temu zapobiegają chorobom dróg oddechowych, poprawiają i wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu można uniknąć wielu chorób.

Ekstrakt z pestek winogron można stosować przy alergiach (hamuje wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za objawy nadwrażliwości, dzięki czemu pomaga kontrolować reakcje alergiczne), także cukrzycy. Pestki winogron są również zasobne w substancje, które mają zdolność niszczenia komórek nowotworowych w organizmie. To jednak nie wszystko. Ekstrakt z pestek winogron może pomóc zahamować procesy chorobotwórcze w obrębie układu wzrokowego. Spowalnia rozwój zaćmy i jaskry. Można go stosować w zespole suchego oka. Stosuje się je także jako środek wspomagający działanie witamin, przede wszystkim C i E, a także minerałów i pierwiastków śladowych.

3. Środki ostrożności, przeciwwskazania i skutki uboczne

Ekstrakt z pestek winogron jest bezpieczny, jednak bardzo ważne jest, by preparaty pochodziły z pewnego źródła (np. apteki).

Choć stosowanie produktu przynosi wiele korzyści dla zdrowia, osoby ze skazą krwotoczną i przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem. Trzeba mieć bowiem na uwadze potencjalne działanie rozrzedzające krew. Od stosowania powstrzymać się powinny kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Skutki uboczne stosowania ekstraktu z pestek winogron to:

  • reakcja alergiczna, objawem której może być wysypka, świąd, obrzęk warg, jamy ustnej, języka lub gardła, pokrzywka, problemy z oddychaniem,
  • krwawienie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne (obecność krwi w stolcu lub wymiotach),
  • udar krwotoczny.

Ekstrakt z pestek winogron może reagować z lekami przeciwbólowymi, takimi jak aspiryna i ibuprofen.

Ekstrakt z pestek winogron to preparat o wielu walorach prozdrowotnych.
Ekstrakt z pestek winogron to preparat o wielu walorach prozdrowotnych. (Pexels autor: Arina Krasnikova)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.