Trwa ładowanie...

Etykiety oleju z awokado wprowadzają w błąd. Naukowcy ostrzegają

 Maria Krasicka
13.08.2020 14:00
Olej z awokado nie spełnia norm
Olej z awokado nie spełnia norm (GettyImages)

Najnowsze badania pokazują, że większość testowanych olejów z awokado zawiera błędne informacje na etykietach. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że skład podany na opakowaniu nie jest prawdziwy, a oleje są ze sobą mieszane.

1. Olej z awokado

Awokado zawiera wiele wartości odżywczych i właściwości leczniczych, jest również tłoczone, aby uzyskać olej. Zawiera on zdrowy tłuszcz zwany kwasem oleinowym. Olej z awokado jest używany w kuchni do przyrządzania rozmaitych potraw.

Olej z awokado
Olej z awokado (GettyImages)

Specjalista ds. żywności na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, Selina Wang badała jakość oleju z awokado na kilku próbkach. Podzieliła je, uwzględniając takie wytyczne, jak: kraj pochodzenia, koszt, opakowanie i metody zakupu. Wang zauważyła, że nie ma żadnych norm określających jakość oleju z awokado. Nikt też nie monitoruje wprowadzających w błąd etykiet.

Zobacz film: "Olej palmowy"

2. Etykiety wprowadzające w błąd

Oleje zostały sklasyfikowane według rodzaju. Wyszczególniono oliwę z pierwszego tłoczenia, olej rafinowany i nieokreślone. Zebrano 14. próbek ze sklepów spożywczych i osiem próbek ze sklepów internetowych.

Spośród wszystkich próbek około 82 proc. zepsuło się przed upływem daty ważności wydrukowanej na etykiecie. Większość też została zmieszana z innymi olejami.

Badacze odkryli, że trzy butelki zawierały więcej oleju sojowego niż oleju z awokado mimo etykiety informującej, że jest to "czysty olej" albo "extra virgin". Cena oleju również nie wpłynęła na jakość.

Zobacz także: Olej lniany - wartości odżywcze i właściwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze