Fosfor – rola w organizmie, występowanie, dawkowanie, nadmiar, niedobór
Fosfor jest pierwiastkiem chemicznym, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie kości i układ nerwowy. Jeżeli masz problemy z osteoporozą, to fosfor pomoże ci pokonać problem. Jak zatem należy dawkować fosfor i czy posiada jeszcze inne właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie?
1. Rola fosforu w organizmie
Fosfor jest bardzo ważnym pierwiastkiem budującym nasze kości i zęby. Właśnie tam fosfor znajduje się w największych ilościach, dlatego jego niedobór może powodować osteoporozę albo wypadanie zębów.
Fosfor występuje także w DNA i RNA i jest nośnikiem informacji genetycznych. Fosfor odpowiada także za przewodzenie bodźców nerwowych, jak i utrzymuje w organizmie równowagę kwasowo – zasadową.
Fosfor w niewielkich, ale znaczących ilościach występuje w tkankach miękkich, można go znaleźć w mózgu, serc czy mięśniach. Fosfor ma zdolności przetwarzania pokarmu w niezbędną do życia energię.
2. Gdzie występuje fosfor?
Fosfor znajdziemy w pożywieniu, jednak można go również suplementować, np.: w postaci tabletek. Głównymi produktami, które zawierają w swoim składzie fosfor, są:
- jaja;
- sery żółte;
- mleko;
- orzechy;
- ryby;
- drób;
- wędliny;
- mąka kukurydziana;
- otręby;
- ryż brązowy;
- kakao;
- ciemna czekolada;
- grzyby;
- migdały;
- nasiona słonecznika;
- pestki dyni.
Bardzo dobrze jest postawić na dietę bogatą w warzywa oraz produkty zbożowe, w nich – z całą pewnością – znajdziemy spore dawki fosforu i nie będziemy cierpieli z powodu jego niedoboru.
3. Dawkowanie fosforu
Oczywiście dawkowanie fosforu uzależnione jest między innymi od wieku człowieka. Dorosły, zdrowy człowiek powinien przyjmować fosfor w 800 - 1200 mg na dobę.
Najwięcej fosforu potrzebują dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat, aż 1250 mg na dobę, ze względu na proces dojrzewania. W tym okresie należy zadbać o dawkowanie tego pierwiastka, aby w przyszłości dzieci nie chorowały z powodu osłabionych kości.
4. Nadmiar fosforu w organizmie
Nadmiar fosforu w organizmie może być spowodowany nadmiernym jego spożyciem z pożywienia lub wzmożoną suplementacją. Naukowcy twierdzą, że nadmiar fosforu może przyczyniać się do porowatości kości, a u dzieci może wystąpić nadpobudliwość, a nawet autyzm.
Nadmiar fosforu powoduje, że wapń i inne składniki mineralne są gorzej przyswajane. Witamina D znacznie pomaga wchłonąć się fosforowi.
5. Gorsze przyswajanie przy chorobie alkoholowej
Całkowicie zdrowy człowiek nie powinien mieć problemów z niedoborem fosforu. Fosfor gorzej przyswaja się u osób z chorobą alkoholową, niedożywionych czy u tych, które mają problemy ze wchłanianiem. Przy niedoborze fosforu dochodzi do słabnięcia mięśni i kości.
Niedobór fosforu może objawiać się bólami kości i stawów, wymiotami, biegunkami czy zaburzeniami układu nerwowego. Takie osoby są o wiele bardziej podatne na infekcje.
Osoby, które doznały poparzenia, powinny zażywać produkty bogate w fosfor, ponieważ u nich występuje go znacznie mniej, gdyż przemieszcza się do innych, uszkodzonych tkanek.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy mamy odpowiednią ilość fosforu w organizmie, to wykonajmy badanie osocza krwi. Jednak w prawidłowo zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć tego pierwiastka.