Trwa ładowanie...

Generuje raka wątroby i trzustki. "Każdy łyk to cios dla organizmu"

 Patrycja Pupiec
27.02.2024 13:37
Niszczy jelita, wątrobę, serce. "Prowadzi do tworzenia się komórek rakowych"
Niszczy jelita, wątrobę, serce. "Prowadzi do tworzenia się komórek rakowych" (Getty Images)

Alkohol to toksyna, która dociera do wszystkich organów w ciele. I choć dużo mówi się o jego negatywnym wpływie na zdrowie, to niestety nadal na wielu osobach nie robi to wrażenia. Tymczasem jak przypomina Ministerstwo Zdrowia: "Alkohol jest jednym z czynników, który przyczynia się do powstania wielu chorób nowotworowych".

spis treści

1. Sprzyja rozwojowi wielu chorób nowotworowych

"Im mniej alkoholu pijesz, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka" - wskazuje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Nie ma gorszego produktu - alkohol to cichy zabójca. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju kilku nowotworów.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

"Każdy łyk to cios dla organizmu. Rak jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet to zaledwie kilka z nich" - wylicza MZ.

Podczas spożywania alkoholu, organizm rozkłada go na substancję chemiczną o nazwie aldehyd octowy, która uszkadza DNA i uniemożliwia organizmowi naprawę tych uszkodzeń. Wówczas komórki mogą rosnąć w sposób wymykający się spod kontroli.

Niektóre badania naukowe - o czym przypomina CDC - wskazują, że spożywanie trzech lub więcej napojów alkoholowych dziennie zwiększa ryzyko raka żołądka i raka trzustki. Alkohol sprzyja także rozwojowi raka okrężnicy i raka prostaty.

Z rozwojem nowotworów powiązane są wszystkie napoje alkoholowe, w tym piwo oraz czerwone wino, któremu nadal przypisuje się korzyści zdrowotne związane z funkcjonowaniem układu krążenia.

2. Szkodzi wątrobie, nerkom i sercu

Kardiolog i internista Beata Poprawa wskazuje, że alkohol dostaje się w pierwszej kolejności i z największym stężeniem do przełyku oraz żołądka.

- Powoduje uszkodzenie śluzówki i może wywoływać owrzodzenia i stany zapalne. A każde z nich może doprowadzić do tworzenia się komórek nowotworowych w żołądku czy jelitach - wyjaśniła lekarka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Jak każda substancja toksyczna, tak i alkohol, musi być przefiltrowany przez wątrobę, a potem przy pomocy nerek, wydalony z organizmu.

- Często obserwujemy w pierwszej kolejności zaburzenie funkcji wątroby, a zanim idą zaraz nerki, to jest zespół wątrobowo-nerkowy, który też bardzo pogarsza rokowania u pacjenta - podkreśla dr Poprawa.

Alkohol szkodzi także sercu. Picie negatywnie odbija się na całym układzie krążenia, zwiększając ryzyko kardiomiopatii.

Podnosi także ciśnienie krwi, a jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie "Journal of American College of Cardiology", już jeden drink każdego dnia jest związany z podwyższonym ryzykiem migotania przedsionków.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze