GIS przypomina, czym różni się oznaczenie "należy spożyć do" i "najlepiej spożyć przed"
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że oznaczenia "należy spożyć do" i "najlepiej spożyć przed" widoczne na opakowaniach produktów spożywczych nie oznaczają tego samego. Jakie są różnice?
1. Oznaczenia żywności
Na produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje oznaczeń – ''należy spożyć do'' (dotyczy jakości produktu) i ''najlepiej spożyć przed'' (dotyczy bezpieczeństwa produktu) – podał w środę na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.
⏱ Na produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje oznaczeń - "należy spożyć do" oraz "najlepiej spożyć przed". Jaka jest między nimi różnica? 👇 pic.twitter.com/uPrID6efKK
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) February 9, 2022
Jak poinformował GIS, oznaczenie "najlepiej spożyć przed" wskazuje datę minimalnej trwałości produktu. Jest to data, po upływie której żywność zachowuje swoje właściwości, jednak należy liczyć się z pogorszeniem jej jakości (np. konsystencji czy smaku) – napisał GIS.
Zostało podkreślone, że spożycie takiego produktu "nie jest niebezpieczne dla zdrowia".
Oznaczenie "należy spożyć do" dotyczy bezpieczeństwa produktu. Oznacza termin przydatności do spożycia – wyjaśnił sanepid.
"Wskazana data określa termin, po którego upływie, z punktu widzenia bezpieczeństwa, produkt nie nadaje się do spożycia, nawet jeśli ma niezmieniony wygląd i zapach" – zaznaczył GIS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl