Trwa ładowanie...

GIS wycofał ze sprzedaży pastę z łososia marki Abba

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży niektóre partie pasty z łososia produkowanej przez firmę Abba. Powodem decyzji jest wykrycie w produkcie niebezpiecznego dla organizmu związku - tlenku etylenu.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się publiczne ostrzeżenie dotyczące żywności. Dwie partie pasty z łososia (145 g) marki Abba zostały wycofane z obrotu ze względu na obecność składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba
Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba (GIS)

"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Orkla Foods Sweden wycofaniu niektórych partii pasty z łososia145 g marki Abba, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu" - czytamy w ostrzeżeniu.

Szczegóły dotyczące wycofywanej partii:

  • Nazwa produktu: Pasta z łososia 145 g marki Abba
  • Numer partii: 0000030030
  • Data minimalnej trwałości: 24.08.2022
  • Producent: Orkla Foods Sweden Isbergs gata 9B Malmö

"Do Polski zostały dostarczone dwie kwestionowane partie produktu, z których jedna została zablokowana w całości, a druga została wprowadzona do obrotu, zanim odbiorca w Polsce uzyskał informację o zanieczyszczeniu – partia ta jest wycofywana" - napisano dalej w oświadczeniu.

2. Zanieczyszczenie tlenkiem etylenu

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona. Znany także jako oksiran, tlenek etylenu wchodzi w skład środków grzybobójczych i tych, które stosowane są do sterylizacji gazowej przyrządów medycznych. Kiedy dostanie się do oczu może powodować zmiany w gałkach ocznych. Są one następstwem łzawienia, podrażnienia i pieczenia oczu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty. Parlament Europejski dodał substancję do listy substancji rakotwórczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.