Trwa ładowanie...

GIS wycofał ze sprzedaży pastę z łososia marki Abba

Avatar placeholder
21.10.2021 08:05
Pasta z łososia wycofana z obrotu
Pasta z łososia wycofana z obrotu (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży niektóre partie pasty z łososia produkowanej przez firmę Abba. Powodem decyzji jest wykrycie w produkcie niebezpiecznego dla organizmu związku - tlenku etylenu.

spis treści

1. Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się publiczne ostrzeżenie dotyczące żywności. Dwie partie pasty z łososia (145 g) marki Abba zostały wycofane z obrotu ze względu na obecność składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba
Wycofanie pasty łososiowej firmy Abba (GIS)

"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Orkla Foods Sweden wycofaniu niektórych partii pasty z łososia145 g marki Abba, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu" - czytamy w ostrzeżeniu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Szczegóły dotyczące wycofywanej partii:

  • Nazwa produktu: Pasta z łososia 145 g marki Abba
  • Numer partii: 0000030030
  • Data minimalnej trwałości: 24.08.2022
  • Producent: Orkla Foods Sweden Isbergs gata 9B Malmö

"Do Polski zostały dostarczone dwie kwestionowane partie produktu, z których jedna została zablokowana w całości, a druga została wprowadzona do obrotu, zanim odbiorca w Polsce uzyskał informację o zanieczyszczeniu – partia ta jest wycofywana" - napisano dalej w oświadczeniu.

2. Zanieczyszczenie tlenkiem etylenu

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona. Znany także jako oksiran, tlenek etylenu wchodzi w skład środków grzybobójczych i tych, które stosowane są do sterylizacji gazowej przyrządów medycznych. Kiedy dostanie się do oczu może powodować zmiany w gałkach ocznych. Są one następstwem łzawienia, podrażnienia i pieczenia oczu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty. Parlament Europejski dodał substancję do listy substancji rakotwórczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze