Trwa ładowanie...

GIS wycofuje ze sprzedaży lody. W ich składzie wykryto groźną substancję

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii lodów Eau Yeah. Powodem wycofania jest wykrycie w produkcie niebezpiecznego składnika – tlenku etylenu.

Zobacz film: "Transport mrożonek w trakcie upałów. Dietetyk alarmuje ws. ponownego mrożenia lodów"

spis treści

1. Niebezpieczne partie lodów

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Udea B.V. wycofaniu niektórych partii lodów wodnych Eau Yeah.

Odkryto w nich tlenek etylenu, którego obecność w żywności jest zakazana przez Unię Europejską. W przemyśle chemicznym substancja ta używana jest do odkażania – głównie stosuje się go do sterylizowania sprzętu medycznego.

Tlenek etylenu może mieć działanie mutagenne i rakotwórcze.

2. Szczegóły dotyczące wycofanych partii

GIS ostrzega przed skażonymi partiami lodów wodnych
GIS ostrzega przed skażonymi partiami lodów wodnych (Główny Inspektorat Sanitarny)

GIS poinformował, że dystrybutor lodów w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno – podjął działanie mające na celu wycofanie z obrotu zanieczyszczonych partii produktu.

Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) Numer partii: 1095001 Data minimalnej trwałości: 05.04.2023

Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) Numer partii: 1061011, 1096010 Data minimalnej trwałości: 03.03.2023, 06.04.2023

GIS ostrzega, by konsumenci, którzy mają w posiadaniu wyżej wymienione partie lodów, nie spożywali ich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.