Trwa ładowanie...

Grillowanie potraw - jak grillować zdrowo i smacznie?

Avatar placeholder
18.09.2023 16:39
Grillowanie potraw - jak grillować zdrowo i smacznie?
Grillowanie potraw - jak grillować zdrowo i smacznie? (Zdjęcie autorstwa alsen / CC0 1.0)

Wielu z nas letni odpoczynek kojarzy się z wieczornym grillowaniem i czasem miło spędzanym z rodziną i przyjaciółmi. W okresie letnim jemy również obiady prosto z grilla, które są nie tylko smaczne, ale także mniej tłuste. Choć grill kojarzy nam się z okresem wakacji, to nie jest to obligatoryjny czas spożywania grillowanych potraw. Obecnie możemy bowiem zakupić grill elektryczny, który pozwoli nam poczuć smak lata nawet w ciemny, zimowy dzień. Potrawy z grilla nie tylko przyjemnie pachną i dobrze smakują, ale również dostarczają o wiele mniej kalorii niż potrawy smażone na patelni.

spis treści

1. Jak grillować?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z węgla naturalnego czy też z grilla gazowego, oto lista środków ostrożności, których powinieneś/-aś przestrzegać podczas grillowania:

  1. Grill powinien znajdować się z dala od budynków oraz drzew.
  2. Nigdy nie grilluj wewnątrz domu, nawet w otwartym garażu.
  3. Zadbaj o czystość swojego grilla i sprawdź, czy nie ma w nim żadnych pęknięć lub dziur.
  4. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jak urozmaicić smak mięsa, grillując tradycyjnym sposobem? Jeśli chcesz, aby mięso miało wyrazisty smak i pięknie pachniało, użyj drewna czereśniowego. Możesz również dodać do paleniska kilka gałązek aromatycznych ziół.

Grillowanego mięsa nie popijaj alkoholem. Problemy z żołądkiem gwarantowane
Grillowanego mięsa nie popijaj alkoholem. Problemy z żołądkiem gwarantowane [5 zdjęć]

Majówka to idealny czas na spędzanie czasu z rodziną i znajomymi przy grillu. W związku z tym lekarze

zobacz galerię

2. Kiedy kłaść mięso na ruszcie?

Zasada odnosząca się do tego, w którym momencie rozpocząć grillowanie, jest podobna jak w przypadku smażenia czy gotowania. Ruszt musi być rozgrzany, orientacyjny czas to około 45 minut od rozpalenia grilla.

3. Jak nadać grillowanemu mięsu niepowtarzalny smak?

Słowo klucz to marynata. Przygotuj marynatę na bazie oliwy z oliwek, zmieszaj ją z ziołami oraz przyprawami, dodaj ząbek czosnku i gotowe! Podczas grillowania nacieraj mięso tym aromatycznym sosem. Smak mięsa można również wydobyć, polewając je w czasie grillowania piwem. Szczególnie dobrze smakuje kurczak z grilla.

4. Jak przyspieszyć grillowanie?

Jeżeli grillujesz mięso, postaraj się, aby było cienko pokrojone, w ten sposób będzie szybciej pieczone. Podczas grillowania obracaj mięso z jednej na drugą stronę, aby któraś z nich za bardzo się nie przypiekła. Bardzo pomocne w pieczeniu mięsa na grillu są metalowe tacki. Mięso na ruszcie może się zabrudzić czy bardziej przypiec – tacki chronią je przed bezpośrednim działaniem ognia.

Grillować można:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Akcesoria do grillowania

  • Tacki aluminiowe na mięso i warzywa.
  • Spryskiwacz z wodą.
  • Patyczki do szaszłyków.
  • Marynata.
  • Musztarda i ketchup.
  • Zioła i przyprawy.
  • Brykiet.
  • Węgiel drzewny.
  • Rozpałka.

Przed rozpoczęciem pieczenia mięsa na grillu trzeba poczekać na rozpalenie się węgla drzewnego i odpowiednią temperaturę. Nigdy nie wolno polewać węgla benzyną w celu szybszego rozpalenia grilla. Chodzi tu zarówno o środki ostrożności, jak i o zapach, który może przeniknąć na grillowane potrawy podczas pieczenia. Zresztą, w sklepach dostępne są specjalne rozpałki, które należy umieścić pod węglem drzewnym. Szybko „łapią” temperaturę i rozpalenie grilla jest łatwiejsze. Jeżeli posiadasz elektrycznego grilla do użytku domowego, to możesz zafundować sobie odtłuszczony, zdrowy i smaczny obiad. Jeżeli zaś wolisz tradycyjne grillowanie, powyższe rady mogą okazać się godne uwagi.

Bakterie w kuchni – gdzie jest ich najwięcej, jak się ich pozbyć?
Bakterie w kuchni – gdzie jest ich najwięcej, jak się ich pozbyć?

Bakterie w domu rozwijają się szczególnie w obszarach narażonych na działanie ciepła i wilgoci. Dlatego

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze