Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Gruszki i ich pozytywny wpływ na zdrowie

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 16.12.2019 15:18
Gruszki są bogate w witaminy i składniki odżywcze
Gruszki są bogate w witaminy i składniki odżywcze (123RF)

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że owoce powinny znajdować się w codziennej diecie dzieci i dorosłych. Wybierajmy zwłaszcza sezonowe skarby natury i to najlepiej takie, których źródło pochodzenia jest nam znane.

Jeśli więc mamy w ogrodzie dorodną gruszę lub kosz rosnących na tym drzewie owoców podarowała nam ciocia, nie wahajmy się ani chwili! To bowiem prawdziwa bomba witamin, z którą nie może się równać żaden suplement diety.

spis treści

1. Gruszka na przeziębienie

Jesienią łatwo o infekcję, zwłaszcza jeśli układ odpornościowy nie pracuje sprawnie. Warto więc wzmocnić się przed sezonem zachorowań. Jeśli jednak przyjdzie zmierzyć się nam z bólem gardła, warto sięgnąć po gruszkę. Sok z tego owocu w połączeniu z miodem leczy zapalenie strun głosowych i pomaga usunąć z dróg oddechowych nadmiar śluzu.

Zobacz film: "Ekologiczne warzywa i owoce"

Owoce te łagodzą także chroniczne stany zapalne. Działanie takie zawdzięczają flawonoidom i karotenoidom.

123RF: Gruszki są bogate w witaminy i składniki odżywcze
123RF: Gruszki są bogate w witaminy i składniki odżywcze

Gruszki to doskonałe źródło błonnika. Ich regularne spożywanie zapobiega wzdęciom i zaparciom, dodatkowo usprawnia trawienie i minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób jelita grubego.

Błonnik ponadto obniża poziom cholesterolu, i co wydaje się być najważniejsze z punktu widzenia współczesnej medycyny – zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. W gruszkach znaleźć można kwas hydroksycynamonowy, który zapobiega powstawaniu guzów żołądka i płuc. W skórce tych owoców z kolei znaleźć można kwercynę - bardzo silny przeciwutleniacz.

2. Gruszki mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2

Owoce te mogą być obecne w diecie cukrzyka. Mają bowiem niski indeks glikemiczny (IG = 30). Nie stanowią zbyt dużego obciążenia dla trzustki, a dodatkowo niektóre z zawartych w nich flawonoidów poprawiają wrażliwość na insulinę. Ponadto zapobiegają rozwojowi cukrzycy typu 2.

Bez przeszkód mogą je spożywać osoby odchudzające się, owoce te w większości składają się z wody. Zawierają też sporo pektyn.

Niewiele jest owoców, które skrywają w sobie jod. Pochwalić się obecnością tego pierwiastka może jednak gruszka, jest zatem nieoceniona w profilaktyce niedoczynności tarczycy. Zawiera również bor, który pobudza umysł do wydajniejszej pracy.

Bor jest równie ważny w profilaktyce osteoporozy (minerał ten pomaga zatrzymać wapń w organizmie).

Gruszki są również wskazane w diecie kobiet ciężarnych. Zawierają bowiem sporo kwasu foliowego, a ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka w okresie płodowym.

Badacze z australijskiej rządowej agencji ds. nauki i badań CSIRO dowiedli, że sok z gruszek jest pomocny w łagodzeniu dolegliwości związanych z upojeniem alkoholowym. Innymi słowy, napój ten minimalizuje skutki kaca (przyspiesza metabolizm alkoholu).

Owoce te są cenione również ze względu na ich pozytywny wpływ na cerę. Polecane są nastolatkom, uważa się bowiem, że zawarte w gruszkach witaminy i składniki mineralne łagodzą trądzik młodzieńczy i zmiany zapalne skóry.

3. Gruszki w diecie seniora

Owoce te powinny gościć też w jadłospisie osób starszych. Mają one bowiem pozytywny wpływ na serce – zawarty w nich glutation, przeciwutleniacz, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Z kolei antyoksydanty w nich obecne powstrzymują proces zwyrodnienia plamki żółtej, pozwalają zatem chronić wzrok.

Dostępnych jest wiele odmian gruszek. Można z nich przygotować smaczne kompoty i soki. Doskonale smakują na surowo. Nie nadają się do mrożenia, a zatem warto się nimi cieszyć przez całą jesień, gdy jest ich najwięcej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze