Trwa ładowanie...

Hyzop lekarski - właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
31.03.2021 15:01
Hyzop lekarski swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze zawdzięcza olejkowi eterycznemu, garbnikom, a także antyoksydantom.
Hyzop lekarski swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze zawdzięcza olejkowi eterycznemu, garbnikom, a także antyoksydantom. (Gettyimages)

Hyzop lekarski (łac. Hyssopus officinalis) jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnotowatych. Występuje pospolicie w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, Azji Zachodniej. Roślina ta znana jest ze swoich wyjątkowych właściwości zdrowotnych. Hyzop lekarski nazywany jest również hyzopem ogrodowym, józefkiem, józefką lub izapem lekarskim.

spis treści

1. Hyzop lekarski- co to jest?

Hyzop lekarski (łac. Hyssopus officinalis) to wieloletnia bylina wywodząca się z rodziny jasnotowatych. Rośnie na terenach Afryki Północnej, Azji Zachodniej, Europy Środkowej i Południowej.Występuje również w Ameryce Północnej. W Polsce hyzop lekarski występuje przede wszystkim na niżu i na niższych partiach terenów górskich.

Roślina osiąga wysokość 20-70 centymetrów. Posiada nieduże, lancetowate lub równowąskolancetowate liście. Łodygi hyzopu lekarskiego są sztywne i cienkie, wzniesione ku górze. Drobne kwiaty izapu lekarskiego są koloru białego, różowego lub niebiesko-fioletowego. Zakwitają one na szczytach łodyg w okresie wakacyjnym.

Zobacz film: "Urządzamy domowy zielnik"

Lecznicze właściwości hyzopu lekarskiego były znane już w starożytności. Zarówno Galen, jak i Hipokrates zalecali stosowanie rośliny w celu wyeliminowania chorób układu oddechowego. Hyzop był naturalnym lekiem do zwalczania kaszlu, zapalenia oskrzeli, czy bólu gardła.

Zobacz także

2. Hyzop lekarski – właściwości zdrowotne

Hyzop lekarski swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze zawdzięcza olejkowi eterycznemu, garbnikom, a także antyoksydantom. W składzie rośliny znajdziemy między innymi: olejek eteryczny złożony z pinokamfonu, izopinokamfonu, a także z b-pinenu, flawonoidy, marubinę oraz garbniki.

Garbniki to substancje pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, ściągające oraz łagodzące. Marubina z kolei wykazuje działanie wykrztuśne oraz żółciopędne. Duża zawartość olejków eterycznych sprawia, że hyzop reguluje perystaltykę jelit, eliminuje bóle brzucha i gazy. Przeciwdziała zgadze, niestrawnościom, zaparciom oraz kolce.

Ziele skutecznie chroni nasz organizm przed wirusami i bakteriami. Może być stosowany w przypadku przeziębienia, grypy, zapalenia płuc, astmy oskrzelowej, anginy i bólu gardła. Hyzop lekarski to roślina, która wpływa pozytywnie na bakteryjną florę jelit.

Herbata ziołowa na bazie hyzopu lekarskiego i miodu zalecana jest osobom borykającym się z uporczywym kaszlem mokrym. Warto nadmienić, że roślina stosowana jest także w celu regulowania ciśnienia tętniczego oraz leczenia objawów reumatyzmu. Może być stosowana zewnętrznie, jako środek przyspieszający gojenie ran i skaleczeń.

3. Hyzop – zastosowanie w kuchni

Hyzop lekarski znalazł zastosowanie w kuchni. Pracownicy branży gastronomicznej wykorzystują zioło do przyprawiania potraw, zup oraz sosów. Dodatkowo, roślina jest często wykorzystywana do marynowania mięsa i drobiu.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie należy przyjmować hyzopu lekarskiego w nadmiernych ilościach. Osoby stosujące olejek hyzopowy, nie powinny przekraczać dziennej dawki prepatatu (15-20 kropli). Przedawkowanie pinokamfonu i izopinokamfonu (składników zawartych w roślinie) może być przyczyną drgawek, krwawień z dróg rodnych, a nawet poronienia. Preparat nie powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne.

5. Hyssopus officinalis – jak przygotować napar na bazie rośliny?

Hyssopus officinalis możemy wykorzystać do sporządzenia leczniczego naparu ziołowego. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy, że do szklanki wsypiemy 1,5 łyżeczki suszonego zioła, a następnie zalejemy wszystko 250 ml wrzątku. Napój należy pozostawić pod przykryciem przez około 15 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze