Wpływ alkoholu na trzustkę (WIDEO)
Trzustka to narząd, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki produkowanej przez nią insulinie możliwe jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Na złą kondycję trzustki wpływać może wiele czynników, w tym także alkohol.
Sytuacja jest tym gorsza, że szkód wyrządzonych trzustce przez alkohol praktycznie nie da się cofnąć. Aby jednak spowodować trwałe i nieodwracalne zmiany w tym narządzie, trzeba wypić bardzo dużo.
Butelka piwa czy lampka wina wypita raz na jakiś czas nie powinna stanowić dużego problemu.
Trzustka, tak jak każdy inny narząd, ma pewne zdolności regeneracyjne. Problem pojawia się, kiedy nie dajemy jej możliwości pełnej odbudowy i pijemy przez długi czas non stop.
Wystarczy kilkanaście dni regularnego spożywania alkoholu, aby doprowadzić do poważnych uszkodzeń trzustki.
Początkowo organizm nie daje zbyt wielu sygnałów alarmowych, dlatego problem tak łatwo jest zbagatelizować. W pewnym momencie dochodzi jednak do rozwoju zapalenia trzustki.
Jeśli na tym etapie nie zaprzestaniemy spożywania alkoholu, problem będzie się pogłębiał do momentu, aż konieczna będzie operacja.
Pierwsze objawy pojawiają się, kiedy zapalenie przechodzi w ostrą fazę. Wówczas może wystąpić ból w lewym nadbrzuszu, a także niestrawność. Objawy nasilają się, jeśli alkohol łączy się ze spożyciem tłustych posiłków.
Czasem ból nasila się tak mocno, że dochodzi do wstrząsu - wówczas konieczna jest natychmiastowa pomoc specjalistycznych służb medycznych.
Nieleczone zapalenie trzustki może prowadzić do ostrej niewydolności i upośledzenie trawienia. Zaburzone jest także wchłanianie składników odżywczych i produkcja insuliny. Trwale uszkodzony narząd może prowadzić nawet do rozwoju raka.