Jak chudnąć bez wysiłku?
Silna wola nie jest wcale tak niezbędna w skutecznym odchudzaniu, jak by się wydawało. Wystarczy wprowadzić proste zmiany w otoczeniu, aby jeść zdrowo bez zastanawiania się nad tym. Okazuje się bowiem, że nasze domy są pełne ukrytych pułapek żywieniowych. Żyjąc w ogromnym biegu, stresie i chaosie, nie koncentrujemy się na każdym spożywanym posiłku i nie zastanawiamy się, czy jesteśmy najedzeni, czy nie. Jeśli zmienimy swoje otoczenie tak, aby działało na naszą korzyść, a nie przeciwko nam, już nie będziemy musieli zawracać sobie głowy tabelami kalorycznymiczy komponowaniem diety.
1. Czy wielkość naczyń ma znaczenie?
Zapominamy, że rozmiar talerzamoże wpłynąć na to, ile zjemy. Dr Brian Wansink, znany amerykański dietetyk, przeprowadził eksperyment wśród gości w kinie. Widzowie dostali popcorn w dużych i ekstra dużych pojemnikach. Okazało się, że osoby jedzące przekąskę z tych największych, zjedli o 45 procent więcej niż osoby jedzące popcorn z dużych pojemników. To samo tyczy się drinków. Jak pokazują badania, ludzie wypiją więcej napoju z krótkiej i szerokiej szklanki niż z tej długiej i wąskiej o tej samej objętości. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy.
2. Uczucie sytości
Kolejny mit dotyczący jedzenia mówi o tym, że zawsze wiemy, kiedy jesteśmy już najedzeni i potrafimy przestać jeść, aby uniknąć przejedzenia. Wansink obalił jednak tę teorię podczas eksperymentu z „miską bez dna”. Grupa osób została zaproszona na darmowy obiad. Część z nich otrzymała zwykłą miskę zupy, pozostali otrzymali tzw. miskę bez dna napełniającą się bezustannie od spodu. W rezultacie, grupa druga otrzymywała stale dokładkę, przez co spożyła o 73 procent więcej zupy niż osoby jedzące z normalnej miski. Gdy jednak zapytano ich, dlaczego zjedli więcej, odpowiadali, że nie zdawali sobie z tego sprawy. Wniosek jest następujący – nigdy nie ufaj swojemu żołądkowi, bo może cię oszukiwać. Nie zawsze daje nam znać, kiedy jest pełny.
Bycie świadomym takiego stanu rzeczy może pomóc podejmować lepsze decyzje co do wyboru pożywienia. Kilka prostych zmian może pomóc utrzymać prawidłową wagę lub zrzucić zbędne kilogramy:
- jedzmy posiłki w mniejszych naczyniach;
- przechowujmy niezdrowe i kaloryczne jedzenie poza zasięgiem wzroku, a zdrowsze przekąski zostawmy na wierzchu;
- spożywajmy posiłki w kuchni lub w pokoju przy stole, a nie siedząc przed telewizorem lub komputerem.
Te proste zmiany dają znaczne większe szanse na zgubienie zbędnych kilogramów niż silna wola. O wiele łatwiej jest zmienić otoczenie niż sposób myślenia.
Daria Bukowska