Trwa ładowanie...

Tauryna i kofeina

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 20.07.2014 01:25
Tauryna i kofeina
Tauryna i kofeina

Kofeina to najczęściej używany składnik psychoaktywny na świecie. Popularna jest także tauryna, która często występuje w napojach energetyzujących. Niestety napoje zawierające te składniki nie są zalecane dla każdego, ponieważ ich działanie nie zawsze jest korzystne...

spis treści

1. Działanie kofeiny

Działanie kofeiny, którą spożywamy wraz z kawą, herbatą, colą czy napojami energetyzującymi, jest wysoko stymulujące. Po strawieniu napoju, kofeina wchłania się w ciągu 30, 45 minut, potem jej działanie stale słabnie, a średnio po 3 godzinach zanika. Ostatecznie kofeina jest wydalana z organizmu, dzięki czemu nie gromadzi się w organizmie. Mocna kawa wpływa na nasz nastrój, witalność, układ krążenia i układ trawienny. Osoby, które nie powinny spożywać kofeiny, muszą zwracać uwagę na skład podany na opakowaniu, ponieważ często nie jesteśmy świadomi, które produkty zawierają ten składnik.

2. Działanie tauryny

Tauryna ma działanie polegające na rozszerzaniu naczyń, jest związkiem naturalnie występującym w mięśniach i tkankach prawie wszystkich zwierząt. U ssaków jest produkowana m.in przez trzustkę. Tauryna zwarta w napojach jest syntezowana chemicznie. Uważa się, że tauryna wspomaga rozwój neurologiczny. Badania wykazały, że niedobór tauryny spowodował u niektórych szczurów znaczne zredukowanie przewodnictwa nerwów kulszowych.

Zobacz film: "Jaka kawa na jaką porę dnia?"

3. Skutki uboczne kofeiny

Kofeina a uzależnienie
Dość często pada pytanie, czy substancje pobudzające, takie jak tauryna czy kofeina, mogą uzależniać. Wiele osób twierdzi, że nie. Okazuje się, że jednak możemy ją zaliczyć do substancji, które mogą w pewien sposób uzależniać psychicznie. Objawy, które mogą się pojawić po nagłym odstawieniu kawy lub napojów energetyzujących to:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • brak energii,
  • trudności ze skupieniem się,
  • senność,
  • stany depresyjne.

Badania pokazały, że symptomy te mogą się pojawić po 12-24 godzinach od odstawienie substancji i mogą trwać od 2 do 9 dni.

Kofeina a działanie moczopędne
Dość często słyszy się opinię o moczopędnych właściwościach kofeiny. Choć badania tego nie potwierdziły, kofeina rzeczywiście może powodować, że poczujemy nieodzowną chęć pójścia do toalety (zależnie od naszych predyspozycji oraz ilości wypitego napoju). Jednak takie działanie kawy nie jest groźne dla zdrowia (oczywiście jeśli przyjmowana jest w umiarkowanych ilościach).

Kofeina a choroby serca
Niektóre badania pokazywały, że skoro kawa podnosi poziom hormonów odpowiedzialnych za stres, to może ona przyczyniać się do powstania chorób serca. Jednak ostatnie badania sugerują, że jest wręcz odwrotnie - kofeina ma działanie profilaktyczne na takie choroby. To, czy działanie jest pozytywne czy negatywne w dużej mierze zależy od źródła kofeiny – mała, mocna kawa nie podnosi niebezpiecznie ciśnienia ani nie powoduje arytmii, a napoje energetyzujące mogą mieć takie działanie.

Kofeina a kości
Inne badania sugerują, że ludzie spożywający kofeinę są bardziej narażeni na osteoporozę, ponieważ składnik ten może powodować obniżenie gęstości kości. Zatem napój jest szczególnie odradzany kobietom w okresie menopauzalnym. Chyba, ze będą do kawy dodawać spore ilości mleka, które pozytywnie wpływa na kości.

Kawa lub napój energetyzujący to łatwy sposób na w miarę normalne funkcjonowanie po źle przespanej nocy. Jednak musimy pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiedniej dawki snu, a nadmierne ilości tych substancji psychoaktywnych może być szkodliwe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze