Jak oszukać kubki smakowe, by polubiły zdrowe jedzenie?
Nie przepadasz za niektórymi warzywami? Płatki owsiane chętnie zamieniłabyś na ciasteczka, a kaszę na frytki z ziemniaków? Okazuje się, że nasze upodobanie do niezdrowej żywności to wynik przyzwyczajenia. A skoro nawyki kierują naszymi wyborami żywieniowymi, możemy przestawić nasz organizm tak, by pożądał zdrowych produktów. Chcesz być zdrowa i szczupła? Poznaj 6 trików, które oszukają twoje kubki smakowe, byś polubiła zdrowe jedzenie.
1. Ogranicz niezdrowe przyjemności
Jeśli często jesz słodkie, słone i tłuste dania, twoje kubki smakowe zobojętniały już na te bodźce. Aby poczuć satysfakcję, potrzebujesz więc coraz więcej niezdrowych przekąsek. Całe szczęście ta sama zasada działa również w drugą stronę – im mniej szkodliwych produktów dostarczasz organizmowi, tym mniej on ich pożąda. Kluczem do sukcesu jest metoda małych kroków. Słodzisz herbatę i kawę? Jeśli zwykle potrzebujesz trzech łyżeczek, spróbuj przez tydzień słodzić dwoma łyżeczkami. W kolejnym tygodniu wprowadź dalsze ograniczenia. Szybko zauważysz, że wcale nie potrzebujesz tak dużych ilości cukru, by z przyjemnością pić swój ulubiony napój. Uzależnienie od złej żywności można więc wykluczyć, wprowadzając w życie małe, ale konsekwentne zmiany.
2. Próbuj, próbuj, próbuj
W dzieciństwie nie lubiłaś szpinaku, brukselki i buraczków? Badania pokazują, że u dzieci, które regularnie próbują nielubianych pokarmów, awersja do zdrowego żywienia w końcu mija. Zasada ta nie dotyczy wyłącznie dzieci – dorośli również mogą zmienić swoje przyzwyczajenia i to w szybkim czasie. Wystarczy 5 razy skosztować znienawidzonej owsianki, by zmienić zdanie. Zanim się zorientujesz, polubisz zdrowe produkty i będziesz po nie często sięgać.
3. Mieszaj stare z nowym
Znasz zasady zdrowego odżywiania, ale wciąż nie jesteś przekonana do niektórych warzyw? Spróbuj tak skomponować posiłek, aby znalazł się w nim produkt, za którym nie przepadasz oraz jakiś ulubiony składnik. Do szpinaku dodaj ser feta, a selera lub pasternak posyp parmezanem. Początkowo maskujesz nielubiany smak, ale po kilku razach twój mózg stworzy pozytywne skojarzenia z każdym ze smaków. To prosty sposób, aby szybko i skutecznie polubić produkty, które dotąd omijałaś z daleka.
4. Nie ufaj węchowi
Często zdarza się, że to wcale nie smak, a zapach budzi nasze negatywne skojarzenia. Przy gotowaniu kalafiora czy brokułów wydziela się charakterystyczny aromat, który dla wielu z nas jest równoznaczny ze złym smakiem tych warzyw. Być może właśnie dlatego nie przepadasz za niektórymi jarzynami. Co zrobić, by zapach nie stał na przeszkodzie do zdrowego odżywiania? Nasz węch jest najmniej wrażliwy wieczorem, dlatego kolacja to najlepszy czas na eksperymentowanie z nielubianymi warzywami.
5. Zachowaj pozory
Sałatka zjedzona z ładnego talerza smakuje nam bardziej niż ta sama potrawa podana w plastikowym pojemniczku. Wartość estetyczna dania może więc wpłynąć na zmianę postrzegania składników, których nie lubimy. Postaraj się ładnie podawać swoje dania, a warzywa zawsze umieszczaj po prawej stronie talerza. Badania wykazały, że to właśnie po składniki z tej strony sięgamy na początku.
6. Włącz odpowiednią muzykę
Muzyka, której słuchamy podczas posiłku ma wpływ na nasze kubki smakowe. Głośne i męczące dźwięki (np. techno) sprawiają, że jedzenie wydaje nam się mało smaczne. Atrakcyjność produktów spożywczych podniesiesz, włączając w czasie posiłku łagodną, spokojną muzykę, którą lubisz. Jeśli próbujesz się przekonać do pewnych warzyw pamiętaj, aby degustacji towarzyszył odpowiedni akompaniament.
Nigdy nie jest za późno na zmiany. Znienawidzone produkty można polubić, oszukując nieco swoje kubki smakowe. Kilka prostych modyfikacji wystarczy, by zdrowe produkty zaczęły się kojarzyć z dobrym smakiem i przyjemnym aromatem.