4 z 8Pocenie
Ostre potrawy powodują wzmożone pocenie. Produkty zawierające kapsaicynę podnoszą temperaturę ciała, dlatego spożycie ulubionej potrawy hinduskiej czy tajskiej sprawia, że organizm reaguje uruchomieniem systemu chłodzenia, poprzez zwiększone wydzielanie potu. Może to pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn - szkodliwe związki wydalane są wraz z potem. A co z jedzieniem ostrych dań w upalne dni letnie? Swoje zdanie na ten temat wyraziła specjalistka do spraw żywienia, Aleksandra Czarnewicz-Kamińska.
„Podczas upałów i tak bardzo się pocimy. Nie widzę sensu nadmiernego obciążania organizmu poprzez wywoływanie jeszcze większej potliwości. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które mają zaburzoną termoregulację i np. mało się pocą. W innym przypadku takie działania nie są wskazane”.
Podobnej opinii jest Agnieszka Czuchryta z Centrum Medycznego Damiana. Specjalistka podkreśla, że osoby pochodzące z Indii czy Meksyku, przyzwyczajone są do jedzenia ostrych dań, nie tylko w okresie letnim. Jest to uwarunkowane tradycją, a także historią.
„Osoby, które lubią spożywać pikantne dania, nie muszą z nich rezygnować w czasie upałów. Wskazany jest jednak umiar. Rewolucja w diecie, szczególnie w tak niekorzystnych warunkach, może doprowadzić do zaburzeń trawienia. Pikantne potrawy u osób, które do tej pory nie jadły ich za często, mogą wywołać biegunkę. To jeszcze bardziej odwodni i obciąży organizm” – tłumaczy Agnieszka Czuchryta.
"Podczas upałów i tak bardzo się pocimy. Nie widzę sensu nadmiernego obciążania organizmu poprzez wywoływanie jeszcze większej potliwości. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które mają zaburzoną termoregulację i np. mało się pocą. W innym przypadku takie działania nie są wskazane".