Pozbądź się cellulitu za pomocą diety
Cellulitu można pozbyć się na różne sposoby – za pomocą stosownych kremów oraz odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Warto jednak wiedzieć, że czasami wystarczy odpowiednia dieta antycellulitowa, ponieważ to właśnie spożywane przez nas jedzenie kształtuje naszą sylwetkę, cerę i skórę. Dieta antycellulitowa poza redukacją cellulitu pozwoli czuć się lekko oraz zdrowo.
1. Co to jest cellulit?
Cellulit zwany też skórką pomarańczową to nagromadzenie się głęboko w skórze właściwej oraz w tkance łącznej nadmiernej ilości tłuszczu i związanych przez niego produktów przemiany materii i wody.
Skutkiem tego powstaje obrzęk i następuje zniekształcenie komórek skóry oraz zakłócenie funkcjonowania sąsiednich tkanek, cyrkulacji krwi i limfy. Zostaje spowolniony proces komórkowej przemiany materii, skóra traci swą elastyczność, staje się wiotka, nierówna i gąbczasta. Zmiany te wywołane są nieprawidłowym funkcjonowaniem przemiany materii w podskórnej tkance tłuszczowej: to w jej komórkach gromadzi się woda i produkty przemiany materii - powoduje to pęcznienie komórek tłuszczowych. Równocześnie tkanka łączna coraz słabiej zaopatrywana jest w składniki pokarmowe - staje się ona luźniejsza, gąbczasta, przez co słabnie jej funkcja podporowa i łącząca.
2. Przyczyny cellulitu
- bezruch,
- nadwaga,
- gorące kąpiele,
- stres,
- przepracowanie,
- nadmierne spożywanie węglowodanów, soli oraz żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki.
Nawet pozornie nie mające znaczenia codzienne czynności takie, jak zakładanie nogi na nogę, noszenie za ciasnej garderoby, noszenie butów na bardzo wysokich obcasach - utrudnia prawidłową cyrkulację krwi i limfy i sprzyja powstawaniu cellulitu.
3. Dieta na cellulit
Dieta na cellulit to dieta zdrowa i lekkostrwama, ponieważ zaopatruje organizm w podstawowe, niezbędne składniki odżywcze. Dieta antycellulitowa to odpowiednio dobrane produkty oraz nawyki żywieniowe, które będą doskonałym dodatkiem do kuracji kosmetykami. Oto kilka zaleceń, które pomogą zredukować cellulit:
- Wyeliminuj z diety:
- potrawy tłuste i ostro przyprawione, bo sprzyjają gromadzeniu się wody;
- sól, która powoduje obrzęki - zamiast niej stosuj mieszanki ziołowe (np. kolendrę, estragon, bazylię, majeranek, suszoną natkę i pora);
- Ogranicz:
- słodycze i fast-foody – to źródło szkodliwych substancji, które odkładają się w komórkach tłuszczowych.
- NIE:
- pij kawy (jeśli musisz, ogranicz się do jednej dziennie);
- pal papierosów. Używki zostawiają w organizmie szkodliwe substancje, które trafią m.in. do komórek tłuszczowych. Ponadto palenie osłabia naczynia krwionośne, łatwo więc o zastoje i obrzęki.
Jedz mało, ale często, najlepiej 4-5 razy dziennie. Wyznacz sobie stałe godziny, o których będziesz jadać posiłki.
Jedz:
- różnorodne produkty o wysokiej wartości odżywczej. Dzięki temu w twoim organizmie uruchomione zostanie wiele procesów przemiany materii równolegle;
- potrawy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Substancje te poprawiają metabolizm tkanek zaatakowanych przez cellulit, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu. Jadaj zatem często ryby, orzechy, oleje roślinne, oliwę i tzw. miękkie margaryny;
- produkty bogate w witaminy z grupy B, np. kiełki zbóż, drożdże, jajka;
- seler, pietruszkę oraz arbuzy, truskawki i czereśnie. Działają moczopędnie;
- dużo owoców i warzyw, bo zawierają łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy;
- pożywienie, które jest źródłem potasu (ziemniaki, sałatę, pomidory), który działa przeciwobrzękowo;
- produkty lekkostrawne, np. ryby, białe mięso, chude sery, ryż – przyspieszają one przemianę materii;
- produkty bogate w błonnik: cytrusy, jabłka, grube kasze, ciemny ryż.
- Pij:
- każdego dnia przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu. To ważne, by wypłukać z organizmu jak najwięcej toksyn;
- dużo zielonej herbaty, która przyspiesza przemianę materii.
Dieta na cellulit to zdrowa dieta, która wpływa pozytywnie na przemianę materii. Nie wymaga wielkich wyrzeczeń oraz nakładów finansowych. Powyższe wskazówki pomogą ułożyć nieskomplikowane przepisy kulinarne. Codzienne kulinarneprzepisypowinny być oparte o produkty lekkostrawne oraz łatwo przyswajalne przez organizm.