Trwa ładowanie...

Jak zadbać o zdrowe serce?

Avatar placeholder
25.01.2020 21:45
Jak zadbać o zdrowe serce?
Jak zadbać o zdrowe serce? (123RF)

Serce jest najważniejszym narządem znajdującym się w naszym organizmie. Pracuje cały czas niezależnie od tego czy jesteśmy aktywni, czy smacznie śpimy. Serce pompuje krew, która następnie dostarcza do naszego organizmu niezbędne składniki odżywcze. Warto zadbać, by układ krążenia był mocny.

spis treści

1. Co wpływa korzystnie na nasze serce i układ krążenia?

  • Kwas acetylosalicylowy – występuje np. w aspirynie. Regularne przyjmowanie chroni przed zawałem serca i udarem mózgu. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzakrzepowo.

  • Selen i magnez – selen, przyjmowany z koenzymem Q10 i witaminą E, działa przeciwtoksycznie. Brak selenu może doprowadzić do niedokrwienia serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Źródłem selenu są owoce morza, podroby, kiełki pszenicy, otręby, tuńczyk, cebula, pomidory i brokuły. Magnez działa korzystnie na układ krążenia i zapobiega chorobom serca. Produkty zawierające magnez to: kasze, banany, orzechy i warzywa liściaste.

  • Czosnek – zawiera allicynę, która zapobiega zlepianiu się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów. Zapobiega powstawaniu miażdżycy. Dostępny jest również w tabletkach.

  • Odpowiednia dieta – wzbogać swoją dietę w owoce i warzywa. W pomidorach, arbuzach i czerwonych grejpfrutach znajduje się dużo likopenu, który jest bardzo silnym utleniaczem. Wprowadź produkty zawierające błonnik. Używaj oliwy z oliwek i olejów tłoczonych na zimno. Ogranicz tłuste mięso. Częściej jedz ryby. Zawierają one nienasycone kwasy Omega 3), korzystnie wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych.

  • Flawonoidy – zawarte są w owocach, warzywach i czerwonym winie. Sprawiają, że lipidy nie utleniają się, tzn. tłuszcz nie jełczeje, poprawiają rozszerzanie naczyń krwionośnych w sercu (dzięki temu zapobiegają stwardnieniu ścian tętnic).

  • Zielona herbata](/zielona-herbata-a-odchudzanie) – dzięki posiadanym antyoksydantom niszczy szkodliwe wolne rodniki w organizmie.

  • Koenzym Q10 – jest produkowany przez wątrobę, można go również dostarczać w jedzeniu. Jego niedobór może powodować niewydolność mięśnia sercowego.

  • Walka z otyłością – ma szkodliwy wpływ na układ krążenia. W określeniu otyłości pomoże wskaźnik BMI. Jeśli jest większy niż 30, niestety cierpisz na otyłość. Pamiętaj o racjonalnym odchudzaniu. Nie licz na natychmiastowe efekty. Skuteczne odchudzanie powinno być rozłożone w czasie.

  • Ostrożność po klimakterium – Kobiety po menopauzie są bardziej narażone na choroby serca. Warto porozmawiać z lekarzem na temat hormonalnej terapii zastępczej.

  • Ćwiczenia – aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko chorób serca. Wystarczy codziennie 30 minut szybkiego marszu, by krew krążyła sprawniej.

  • Rzucenie palenie – palenie zmniejsza ilość tlenu w organizmie i osłabia wydolność płuc. Sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze