Trwa ładowanie...

Jaką wodę pić latem? Nie dla każdego wskazana jest ta sama

Jaką wodę pić latem?
Jaką wodę pić latem? (Getty Images)

Latem głównym napojem, który powinniśmy spożywać, jest woda. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, wodę uważa się za jeden z najważniejszych składników pokarmowych w diecie. Podczas upałów powinniśmy wypijać około 3-3,5 litra wody. Istnieje wiele rodzajów wód, dlatego warto wiedzieć, po czym poznać tę najlepszą.

spis treści

1. Każdego dnia wraz z potem tracimy 2,6 l wody

Woda stanowi około 60 proc. masy ciała i wchodzi w skład każdej komórki i płynów ustrojowych człowieka. Szybko się wchłania i gasi pragnienie.

Zdaniem dr Hanny Stolińskiej dla osób zdrowych najlepsze są wody mineralne, które ze względu na wysycenie składnikami dzielimy na:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
  • niskozmineralizowane (mineralizacja poniżej 500 mg na litr) – inaczej źródlane,
  • średniozmineralizowane (mineralizacja między 500 a 1500 mg na litr),
  • wysokozmineralizowane (mineralizacja powyżej 1500 mg na litr).

- Dla osób dorosłych bez obciążeń chorobowych najlepsza jest woda wysokozmineralizowana, ponieważ zawiera najwięcej jonów minerałów: potasu, sodu, jodu, wapnia, magnezu, które tracimy razem z potem i oddechem. Jeśli jednak ktoś choruje, np. na niewydolność nerek lub inne schorzenia obarczające ten narząd, to najlepsza będzie woda niskozmineralizowana – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny z Narodowego Instytutu Zdrowia.

Dietetyczka dodaje, że dobrym rozwiązaniem może być także przefiltrowana woda kranowa. Warunkiem jest wybór właściwych filtrów, które nie pozbawiają wody składników mineralnych.

- Tzw. kranówkę przed wypiciem najlepiej przefiltrować, aby usunąć z niej niepożądany chlor, a pozostawić składniki mineralne. Można dodać do niej szczyptę soli czy cytryny, albo elektrolity, tylko bez dodatku cukru – podkreśla dr Stolińska.

Latem popularne są także napoje izotoniczne, które zawierają takie samo stężenie glukozy i elektrolitów. Dr Stolińska podkreśla, że izotoniki są dobre dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub w sposób aktywny spędzają wakacje, np. odbywają górskie wyprawy lub intensywnie ćwiczą.

- Napoje izotoniczne są polecane osobom, które trenują więcej niż godzinę dziennie. Osoby, które nie ćwiczą, powinny pić wodę lub wodę z cytryną – twierdzi ekspertka.

Jaką wodę pić latem?
Jaką wodę pić latem? (Getty Images)

2. Woda nie tylko z butelki

Dietetyczka podkreśla, że na prawidłowe nawodnienie organizmu, wpływa też dieta. Odpowiednią ilość wody możemy zapewnić organizmowi, spożywając także warzywa i owoce.

- Dobrym pomysłem na przemycenie wody w posiłkach jest także robienie wszelkiego rodzaju koktajli, picie kefirów, maślanek, zsiadłego mleka oraz spożywanie surowych owoców i warzyw. Przykładowo ogórek i seler naciowy zawierają aż 97 proc. wody, pomidor - 95 proc. Owocowe źródła wody to też truskawki i arbuz, które w 92 proc. składają się z wody – kończy dr Stolińska.

Katarzyna Gałązkiewicz, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze