Trwa ładowanie...

Jaką wodę pić latem? Nie dla każdego wskazana jest ta sama

 Katarzyna Gałązkiewicz
02.07.2022 23:35
Jaką wodę pić latem?
Jaką wodę pić latem? (Getty Images)

Latem głównym napojem, który powinniśmy spożywać, jest woda. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, wodę uważa się za jeden z najważniejszych składników pokarmowych w diecie. Podczas upałów powinniśmy wypijać około 3-3,5 litra wody. Istnieje wiele rodzajów wód, dlatego warto wiedzieć, po czym poznać tę najlepszą.

spis treści

1. Każdego dnia wraz z potem tracimy 2,6 l wody

Woda stanowi około 60 proc. masy ciała i wchodzi w skład każdej komórki i płynów ustrojowych człowieka. Szybko się wchłania i gasi pragnienie.

Zdaniem dr Hanny Stolińskiej dla osób zdrowych najlepsze są wody mineralne, które ze względu na wysycenie składnikami dzielimy na:

  • niskozmineralizowane (mineralizacja poniżej 500 mg na litr) – inaczej źródlane,
  • średniozmineralizowane (mineralizacja między 500 a 1500 mg na litr),
  • wysokozmineralizowane (mineralizacja powyżej 1500 mg na litr).
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

- Dla osób dorosłych bez obciążeń chorobowych najlepsza jest woda wysokozmineralizowana, ponieważ zawiera najwięcej jonów minerałów: potasu, sodu, jodu, wapnia, magnezu, które tracimy razem z potem i oddechem. Jeśli jednak ktoś choruje, np. na niewydolność nerek lub inne schorzenia obarczające ten narząd, to najlepsza będzie woda niskozmineralizowana – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny z Narodowego Instytutu Zdrowia.

Dietetyczka dodaje, że dobrym rozwiązaniem może być także przefiltrowana woda kranowa. Warunkiem jest wybór właściwych filtrów, które nie pozbawiają wody składników mineralnych.

- Tzw. kranówkę przed wypiciem najlepiej przefiltrować, aby usunąć z niej niepożądany chlor, a pozostawić składniki mineralne. Można dodać do niej szczyptę soli czy cytryny, albo elektrolity, tylko bez dodatku cukru – podkreśla dr Stolińska.

Latem popularne są także napoje izotoniczne, które zawierają takie samo stężenie glukozy i elektrolitów. Dr Stolińska podkreśla, że izotoniki są dobre dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub w sposób aktywny spędzają wakacje, np. odbywają górskie wyprawy lub intensywnie ćwiczą.

- Napoje izotoniczne są polecane osobom, które trenują więcej niż godzinę dziennie. Osoby, które nie ćwiczą, powinny pić wodę lub wodę z cytryną – twierdzi ekspertka.

Jaką wodę pić latem?
Jaką wodę pić latem? (Getty Images)

2. Woda nie tylko z butelki

Dietetyczka podkreśla, że na prawidłowe nawodnienie organizmu, wpływa też dieta. Odpowiednią ilość wody możemy zapewnić organizmowi, spożywając także warzywa i owoce.

- Dobrym pomysłem na przemycenie wody w posiłkach jest także robienie wszelkiego rodzaju koktajli, picie kefirów, maślanek, zsiadłego mleka oraz spożywanie surowych owoców i warzyw. Przykładowo ogórek i seler naciowy zawierają aż 97 proc. wody, pomidor - 95 proc. Owocowe źródła wody to też truskawki i arbuz, które w 92 proc. składają się z wody – kończy dr Stolińska.

Katarzyna Gałązkiewicz, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze