Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jedna puszka dziennie zwiększa ryzyko chorób serca

Sylwia Stachura
28.09.2017 17:50
Jedna puszka dziennie zwiększa ryzyko chorób serca
Jedna puszka dziennie zwiększa ryzyko chorób serca (Zdjęcie puszki / Shutterstock)

Sięgamy po nie, aby pokonać senność, wspomóc koncentrację i dodać sobie energii. Najnowsze badanie wykazało, że popularne napoje energetyczne mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Wystarczy jedna puszka dziennie, by zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia
Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia [7 zdjęć]

Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest odżywcze, pyszne śniadanie.

zobacz galerię

1. Co się kryje w napojach energetycznych?

Badanie przeprowadzone przez amerykańską Klinikę Mayo wykazało, że po wypiciu napoju energetycznego wzrasta stężenie noradrenaliny i podnosi się ciśnienie tętnicze. Może to bezpośrednio wpływać na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia.

Specjaliści przeprowadzili test na 25 ochotnikach, którzy byli zdrowi i nie mieli problemów z układem krążenia. Część uczestników otrzymała napój energetyczny, a część placebo.

Zobacz film: "Właściwości korzenia żeń-szeń"

Napój energetyczny zawierał kofeinę, taurynę, ekstrakty z guarany, korzenia żeń-szenia oraz ostropestu. Drugi produkt nie posiadał w składzie żadnych substancji o właściwościach pobudzających.

Wszystkim uczestnikom zbadano ciśnienie oraz poziom hormonu przed testem oraz pół godziny po wypiciu napojów. U osób, które otrzymały napój energetyczny, ciśnienie krwi wzrosło o 6,4 proc. Z kolei poziom stężenia noradrenaliny wzrósł aż o 74 proc. Dla porównania, w grupie kontrolnej zaobserwowano wzrost tego hormonu o 31 proc.

W normalnych warunkach, noradrenalina wydziela się wyłącznie w sytuacjach silnego stresu. To właśnie ona sprawia, że tętno przyspiesza, a my stajemy się bardziej czujni.

2. Energia z puszki?

Amerykańscy lekarze ostrzegają, że picie napojów energetycznych może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia nawet u zdrowych, młodych osób. Produkty pobudzające mogą być też niebezpieczne dla tych, którzy już mają problemy z ciśnieniem krwi oraz nieregularną pracą serca.

Chociaż specjaliści radzą, by ostrożnie stosować napoje energetyczne, ich popularność nie maleje. Szacuje się, że w Polsce każdego roku sprzedaje się je w ilości ponad 100 milionów litrów.

Czy energia z puszki to jedyna alternatywa dla kawy? Istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych substancji o działaniu pobudzającym. Filiżanka zielonej herbaty albo yerba mate to dobry sposób na pokonanie popołudniowej senności.

Warto sięgnąć też po koktajle z owoców i warzyw – zawarte w nich witaminy, minerały i antyoksydanty wzmacniają organizm i niwelują zmęczenie. Dodatek świeżego imbiru i soku z cytryny sprawi, że zyskamy więcej energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.