Trwa ładowanie...

Jedna puszka dziennie zwiększa ryzyko chorób serca

Sięgamy po nie, aby pokonać senność, wspomóc koncentrację i dodać sobie energii. Najnowsze badanie wykazało, że popularne napoje energetyczne mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Wystarczy jedna puszka dziennie, by zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Zobacz film: "Właściwości korzenia żeń-szeń"

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia
Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia [7 zdjęć]

Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest odżywcze, pyszne śniadanie.

zobacz galerię

1. Co się kryje w napojach energetycznych?

Badanie przeprowadzone przez amerykańską Klinikę Mayo wykazało, że po wypiciu napoju energetycznego wzrasta stężenie noradrenaliny i podnosi się ciśnienie tętnicze. Może to bezpośrednio wpływać na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia.

Specjaliści przeprowadzili test na 25 ochotnikach, którzy byli zdrowi i nie mieli problemów z układem krążenia. Część uczestników otrzymała napój energetyczny, a część placebo.

Napój energetyczny zawierał kofeinę, taurynę, ekstrakty z guarany, korzenia żeń-szenia oraz ostropestu. Drugi produkt nie posiadał w składzie żadnych substancji o właściwościach pobudzających.

Wszystkim uczestnikom zbadano ciśnienie oraz poziom hormonu przed testem oraz pół godziny po wypiciu napojów. U osób, które otrzymały napój energetyczny, ciśnienie krwi wzrosło o 6,4 proc. Z kolei poziom stężenia noradrenaliny wzrósł aż o 74 proc. Dla porównania, w grupie kontrolnej zaobserwowano wzrost tego hormonu o 31 proc.

W normalnych warunkach, noradrenalina wydziela się wyłącznie w sytuacjach silnego stresu. To właśnie ona sprawia, że tętno przyspiesza, a my stajemy się bardziej czujni.

2. Energia z puszki?

Amerykańscy lekarze ostrzegają, że picie napojów energetycznych może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia nawet u zdrowych, młodych osób. Produkty pobudzające mogą być też niebezpieczne dla tych, którzy już mają problemy z ciśnieniem krwi oraz nieregularną pracą serca.

Chociaż specjaliści radzą, by ostrożnie stosować napoje energetyczne, ich popularność nie maleje. Szacuje się, że w Polsce każdego roku sprzedaje się je w ilości ponad 100 milionów litrów.

Czy energia z puszki to jedyna alternatywa dla kawy? Istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych substancji o działaniu pobudzającym. Filiżanka zielonej herbaty albo yerba mate to dobry sposób na pokonanie popołudniowej senności.

Warto sięgnąć też po koktajle z owoców i warzyw – zawarte w nich witaminy, minerały i antyoksydanty wzmacniają organizm i niwelują zmęczenie. Dodatek świeżego imbiru i soku z cytryny sprawi, że zyskamy więcej energii.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.