Trwa ładowanie...

Jedno białko odpowiada za to, czy tłuszcz spalasz, czy gromadzisz

Im bardziej przybieramy na wadze, tym intensywniej organizm produkuje białka, które hamują zdolność do spalania tłuszczu – tak wynika z nowych badań opublikowanych w "Nature Communications". Odkrycie może mieć duże znaczenie w leczeniu otyłości i innych chorób metabolicznych.

Sekretne sposoby walki z nadwagą
Sekretne sposoby walki z nadwagą [10 zdjęć]

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz

zobacz galerię

Wyniki badań mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby z nadwagą mają tak poważne problemy z odchudzaniem. Gromadzone zasoby tłuszczu aktywnie walczą ze spalaniem go już na poziomie molekularnym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co robić, aby odchudzanie było skuteczne?"

Większość komórek tłuszczowych w organizmie gromadzi zasoby energii i pozbywa się jej w razie potrzeby. Jednak pewien ich rodzaj, znany jako adipocyty, uczestniczy głównie w procesie zwanym termogenezą, dzięki której jest nam ciepło. Naukowcy odkryli, że białko sLR11 hamuje ten proces.

Eksperci pokazali, że sLR11 łączy się z receptorami w komórkach tłuszczowych, aby powstrzymać ich zdolność do aktywacji termogenezy. W rezultacie działa jak sygnał zwiększający efektywność tłuszczu w gromadzeniu energii i zapobieganiu jej utraty przez niekontrolowaną termogenezę.

Okazuje się, że poziom białka sLR11 we krwi koreluje z całkowitą masą tłuszczową. Innymi słowy, im większy poziom białka, tym wyższa całkowita masa tłuszczu.

Badania pokazują też, że po przeprowadzonych operacjach bariatrycznych u pacjentów otyłych stopień zrzuconej wagi po zabiegu był proporcjonalny do zmniejszenia poziomu białka. To sugeruje z kolei, że sLR11 jest wytwarzane przez komórki tłuszczowe.

Autorzy pracy sugerują, że sLR11 hamować spalanie tłuszczu po dużym posiłku czy krótkich spadkach temperatury. To z kolei sprawia, że adipocyty znacznie efektywniej gromadzą energię na dłuższy czas.

W związku z badaniami wzrasta zainteresowanie leczeniem otyłości za pomocą leków, które wpływałyby na termogenezę. Dzięki temu można byłoby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w relatywnie bezpieczny sposób. Badacze namierzyli już konkretne molekuły, które zwiększają termogenezę i/lub ilość komórek tłuszczowych zdolnych do tego procesu. Jednakże do tej pory odkryto niewiele molekuł, które zmniejszałyby termogenezę.

Jedno białko odpowiada za to, czy tłuszcz spalasz, czy gromadzisz
Jedno białko odpowiada za to, czy tłuszcz spalasz, czy gromadzisz (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.