Trwa ładowanie...

Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru?

Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru?
Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru? (123RF)

Jedno piwo dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 10 proc., a trzy piwa o 8 proc. - orzekli naukowcy z Cambridge University. Ale lepiej nie przekraczać tej dawki. Skutek jest bowiem odwrotny.

1. Małe dawki leczą

Przeczytaj koniecznie

Na temat alkoholu powstało wiele prac naukowych. Słyszymy i czytamy wnioski płynące z badań, które wskazują, że duże ilości alkoholu źle wpływają m.in na nasze serce i układ krążenia. Zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia. Nadmierne spożycie prowadzi do zawału, udaru, czy choroby niedokrwiennej.

Ale słyszymy także, że niewielkie dawki etanolu wykazują działanie zdrowotne działanie. Naukowcy donoszą wręcz o jego leczniczym wpływie na naczynia krwionośne i krążenie krwi. Oczywiście w rozsądnych ilościach.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza degenerację i sztywnienie ścian naczyń krwionośnych. Tętnice są bardziej elastyczne, sprawniej tłoczą krew.

2. Jedno piwo dziennie

Badacze z Cambrigde razem ze szwedzkim Karolinsk Institute na podstawie 27 badań, które przeprowadzono z udziałem 20 tys. osób wysunęli dość ciekawe wnioski.

Orzekli, że wypicie 300 ml piwa dziennie,ogranicza ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu aż o 10 proc.

Dlaczego? Alkohol zmniejsza szybkość tworzenia się w naczyniach krwionośnych niebezpiecznych dla zdrowia skrzepów. Picie niewielkich dawek alkoholu ma wpływ na spadek fibrynogenu, białka które jest odpowiedzialne za ich tworzenie.

 

3. Więcej piw skutek odwrotny

Naukowcy z Cambridge ostrzegają jednak przed nadmierną ilością alkoholu. Spożywanie ponad trzech piw dziennie może wywołać odwrotny skutek. Zwiększa bowiem stężenie fibrynogenu, a tym samym wzrasta ryzyko tworzenia się niebezpiecznych skrzepów.

Duża dawka alkoholu powoduje skurcz naczyń tętniczych mięśni nóg i rąk oraz naczyń mózgu. Wówczas rośnie ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału i udaru. Naukowcy dowiedli również, że trzy piwa wypite w ciągu dnia zwiększają ryzyko udaru aż o 14 proc.

O zaletach i korzyściach jednego „małego” mówi się od dawna. Osoby, które piją jedno piwo dziennie mają również o 40 proc. mniejsze szanse na powstanie kamieni nerkowych. Piwo działa moczopędnie, więc pobudza nerki do działania.

Osoby, które chcą zapobiec chorobie Alzheimera i demencji nie powinny również stronić od jednego piwa dziennie. Kilka lat temu przeprowadzono badania, według których umiarkowanie spożywanie alkoholu chroni przed spadkiem sprawności umysłowej o 20 proc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze