Trwa ładowanie...

Jedzenie zaledwie pół jajka dziennie zwiększa ryzyko śmierci o 7 proc.? Zaskakujące wnioski z badań

 Katarzyna Gałązkiewicz
11.02.2021 08:34
Zaskakujące wyniki badań dotyczące jajek
Zaskakujące wyniki badań dotyczące jajek (Getty Images)

Naukowcy odkryli, że jedzenie zaledwie połowy jajka dziennie zwiększa prawdopodobieństwo śmierci o 7 proc. Są przekonani, że przyczyną jest wysoki poziom tłuszczu i cholesterolu w jajach. Zalecają, aby zrezygnować z jajek i wybrać ich zdrowsze substytuty lub ograniczyć spożycie żółtek.

spis treści

1. Niebezpieczeństwo związane z jajkami

Dzięki nowym badaniom chińscy naukowcy odkryli, że zjedzenie zaledwie połowy całego jajka - w tym żółtka i białka - zwiększa prawdopodobieństwo śmierci o 7 proc.

Ryzyko to wzrasta o kolejne 7 proc. wraz z kolejną połówką jajka dziennie. Osoba jedząca jedno jajko dziennie ma zatem o 14 proc. większe ryzyko śmierci niż osoba, która jajka nie spożywa.

Zdaniem naukowców winny jest wysoki poziom tłuszczu i cholesterolu w jajach, dlatego zalecają jedzenie samych białek lub wybór zdrowszych substytutów jaj. Zastąpienie ich równoważną ilością orzechów lub roślin strączkowych zmniejsza śmiertelność nawet o jedną trzecią. Podobny efekt wykazał drób czy produkty mleczne.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"
Zaskakujące wyniki badań dotyczące jajek
Zaskakujące wyniki badań dotyczące jajek (Getty Images)

2. Szczegóły badań

Naukowcy przeprowadzili badania na pół milionie Amerykanów w latach 1995-1996 i obserwowali ich przez 16 lat. W specjalnym kwestionariuszu zapytali uczestników, ile cholesterolu spożywali w swojej diecie oprócz tego pochodzącego z jajek i odkryli, że dodatkowe 300 miligramów cholesterolu dziennie zwiększa o 19 proc. ryzyko śmierci w ciągu następnych 16 lat. Dane z tego badania, opublikowane w PLOS ONE, pokazują, że 129,328 osób, które brało udział w badaniu, zmarło.

Jak powiedział współautor badań, profesor Yu Zhang z Uniwersytetu Zhejiang:

"W tym badaniu spożycie jaj i cholesterolu wiązało się z występowaniem chorób układu krążenia i śmiertelnością z powodu raka. Zgony z powodu raka i chorób układu krążenia wzrosły odpowiednio o 24 i 16 proc. Zwiększona śmiertelność związana ze spożyciem jaj w dużej mierze związana była ze zbyt dużą ilością cholesterolu zawartą w tym produkcie".

O ile w białku średniej wielkości jaja kurzego nie ma cholesterolu, o tyle w żółtku jest go około 186 mg. Cholesterol może gromadzić się w tętnicach, prowadząc do zakrzepów krwi, tamujących dopływ krwi, nie rzadko wywołując udar lub chorobę serca.

"Nasze odkrycia sugerują ograniczenie spożycia cholesterolu i zastępowanie całych jaj białkami jaj lub innymi alternatywnymi źródłami białka w celu poprawy układu krążenia i cieszenia się długim życiem" - twierdzą autorzy.

3. Jaka jest bezpieczna ilość jajek?

Odkrycie chińskich naukowców stoi w sprzeczności ze stanowiskiem NHS, które twierdzi, że jajka mogą być częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Oprócz tego, że są źródłem białka, zawierają również witaminy i minerały. Mówi się, że nie ma zalecanego limitu liczby jajek, które ludzie powinni jeść, ale należy przyrządzać je bez dodawania soli lub tłuszczu. Smażenie może zwiększyć zawartość tłuszczu o około 50 procent.

"Te badania pozwalają przyjrzeć się związkom między tym, co ludzie jedli w przeszłości, a tym, co sprawia, że chorują i na co umierają w przyszłości" - mówi dr Ada Garcia, wykładowca na wydziale żywienia zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Glasgow, który nie był zaangażowany w badania.

"Autorzy bardzo ostrożnie przeanalizowali dane i wzięli pod uwagę wiele aspektów, które także wpływają na wyniki i mogą je zniekształcać. Badanie wykazało, że osoby na emeryturze, które zjadły więcej jajek, mają siedmiokrotnie większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych" - tłumaczy Garcia.

Naukowiec krytykuje jednak metodologię i wnioski chińskiego zespołu.

"Nadwaga lub otyłość, palenie lub spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu oraz brak aktywności fizycznej to znacznie ważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę w profilaktyce chorób przewlekłych i związanych z nimi zgonów, a niżeli spożywanie jajek" - mówi Garcia.

"Wnioski płynące z tego badania są przesadzone. Obwinianie samych jajek za zwiększone ryzyko chorób układu krążenia jest uproszczonym i redukcjonistycznym podejściem do koncepcji diety i zapobiegania chorobom" - podsumowuje naukowiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze