4 z 9Wady kakao
Niestety, mimo długiej listy zalet, kakao ma też dwie duże wady. Znajdują się w nim bowiem dwie substancje aktywne, które stymulują mózg. Mowa o teobrominie i kofeinie.
Jeśli chodzi o ich procentową zawartość, w kakao przeważa teobromina, jest jej aż 9 razy więcej niż kofeiny. Substancja ta ma spory wpływ na układ naczyniowy i oddechowy. Przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych i działa hamująco na kaszel. Jest jednak zakazana w farmakologii ze względu na zbyt często występujące skutki uboczne.
Z kolei obecna w kakao kofeina pobudza mózg do działania, stymuluje go, jednocześnie jednak nie wspomaga koncentracji. To może skutkować poddenerwowaniem i szybszą akcją serca. Substancja, z której znana jest kawa, powoduje też zwiększenie kwasu żołądkowego, którego zbyt duża ilość może przyczyniać się do wystąpienia bólów żołądka.
Teobromina i kofeina, gdy działają jednocześnie, mogą powodować zaburzenia pracy nerek, wywoływać bezsenność i stany lękowe. Ostatnie badania dowodzą też, że kakao może mieć właściwości uzależniające. To za sprawą wpływu na te same receptory mózgu, które aktywują opiaty, czyli np. heroina.