Trwa ładowanie...

Kalorie we frytkach - kaloryczność, zdrowa alternatywa

Avatar placeholder
16.04.2021 16:41
Kalorie we frytkach - kaloryczność, zdrowa alternatywa
Kalorie we frytkach - kaloryczność, zdrowa alternatywa

Frytki są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Niestety frytki mają sporo kalorii, a do tego nie są najzdrowsze. Są przez to jedną z przyczyn otyłości i problemów ze zdrowiem już u dzieci i młodzieży. Mimo wszystko wiele osób nie wyobraża sobie życia bez frytek. Kalorie we frytkach zależą głównie od sposobu ich przygotowania, na szczęście jednak obecnie coraz częściej zarówno kucharze, jak i dietetycy zaczęli proponować pewne zdrowsze i zawierające mniej kalorii alternatywy dla klasycznych frytek.

spis treści

1. Kalorie we frytkach - kaloryczność

Frytki możemy przygotować w domu. W dzisiejszych czasach nie są do ich przygotowania potrzebne nawet ziemniaki. Wystarczy pójść do sklepu i kupić gotowy mrożony produkt. Warto jednak się zastanowić, które frytki mają więcej kalorii.

Mrożone frytki przed usmażeniem mają około 150 kalorii w 100 g. Frytki smażone we frytkownicy to już 314 kalorii. Jeśli jednak postanowimy frytki upiec, zaoszczędzimy całkiem sporo kalorii, poniważ pieczone w piekarniku frytki mają tylko 174 kalorie.

Zobacz film: "Smażone a pieczone - ile kalorii mają frytki?"
Do niedawna frytki były przygotowywane jedynie z ziemniaków
Do niedawna frytki były przygotowywane jedynie z ziemniaków (123rf)

Klasyczne frytki amerykańskie, czyli przygotowywane w specjalny sposób mają 180 kalorii w 100 g. Ziemniaki na takie frytki należy przed smażeniem namoczyć w osolonej wodzie, dzięki czemu pozbędziemy się krochmalu z ziemniaków. Następnie przechodzimy do smażenia. Frytki amerykańskie smażymy dwa razy. Raz w temp. 140 st., a następnie dosmażamy je w oleju podgrzanym do temp. 190 st. Dzięki temu frytki są pyszne i chrupiące.

Frytki można również dostać w każdej restauracji i popularnych sieciowych restauracjach serwujących dania typu fast food, a więc McDolnald's, Burger King i KFC. Choć sposób przygotowania frytek jest wszędzie dokładnie taki sam, to ilość kalorii jest różna. Najmniej kalorii mają frytki serwowane w KFC. 100 g frytek ma tam tylko 268 kalorii w porównaniu do konkurencji. Jeśli lubimy zjeść w McDonald's to niestety ich frytki zawierają najwięcej kalorii spośród tych trzech najpopularniejszych fastfoodowych restauracji. Niestety 100 g frytek w McDonald's ma aż 448 kalorii. Frytki w Burger King mają natomiast 314 kalorii.

8 zaskakujących skutków ubocznych, które powoduje fast food
8 zaskakujących skutków ubocznych, które powoduje fast food [8 zdjęć]

Niemal każdy z nas zna smak produktów typu fast food. Jest on charakterystyczny, bardzo słony i nie

zobacz galerię

2. Kalorie we frytkach - zdrowa alternatywa

Utarło się przez lata, że frytki przygotowujemy z ziemniaków. Miało to niestety wpływ również na kalorie we frytkach, ponieważ frytki ziemniaczane mają średnio 252 kalorie. Jako że zdrowy tryb życia staje się coraz popularniejszy, ludzie zaczęli szukać zdrowszych zamienników. Dzięki temu stali się bardziej otwarci na nowości i zmiany w kuchni.

W ostatnim czasie zarówno kucharze, jak i dietetycy zachęcają do spróbowania zdrowszych zamienników dla frytek. Podpowiadają oni, że frytki można również przygotować z innych warzyw korzeniowych, co skutecznie obniża ilość kalorii zawartych we frytkach. Wystarczy obrać i pokroić selera, buraki, bataty, marchew, czy pietruszkę, zamarynować w przyprawach i odrobinie oleju i upiec w piekarniku. W tej postaci frytki będą miały bardzo mało kalorii. Przykładowo frytki z selera mają jedynie 70 kalorii w 100 g.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Taka alternatywa dla tradycyjnych frytek ma nie tylko mniej kalorii, ale jest też znacznie zdrowsza. Frytki z marchewki i innych warzyw korzeniowych będą świetnym dodatkiem do zdrowych dań, ale też same mogą stanowić pyszny pełnowartościowy posiłek. A co najważniejsze nie musimy rezygnować z ukochanych frytek z obawy przed ich kaloriami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze