Trwa ładowanie...

Kawa naturalnym dopalaczem

Kawa jest wdzięcznym obiektem licznych badań i eksperymentów. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odkryto szereg jej korzystnych dla zdrowia właściwości. Tym razem naukowcy mają dobrą wiadomość dla tych spośród fanów małej czarnej, którzy cenią aktywność fizyczną.

Eksperci z Uniwersytetu Kent w Wielkiej Brytanii dowiedli, że wypicie kawy przed treningiem pozytywnie wpływa na wytrzymałość i osiągane wyniki. Zawarte w małej czarnej substancje dodają energii i sprawiają, że zwiększa się nasza motywacja. To zatem idealny środek dla osób, którym brakuje determinacji do podjęcia walki o szczupłą sylwetkę i zdrowe ciało.

Należy pamiętać, że kawa podnosi ciśnienie krwi, podobnie jak wysiłek fizyczny, a więc połączenie takie może być niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Zmęczenie to, obok braku czasu, najczęściej wskazywana bariera, która zniechęca nas do regularnego uprawiania sportu. Czas wolny zdecydowanie chętniej poświęcamy na bierny wypoczynek na kanapie niż jakąkolwiek aktywność, choćby w postaci mało wymagającego spaceru.

Chociaż nie mamy większych oporów przed korzystaniem z używek, takich jak nikotyna czy alkohol, większość z nas sceptycznie podchodzi do zażywania substancji, które mogłyby poprawić wydolność organizmu. Kawa, po którą tak chętnie sięgamy z innych powodów, wydaje się w takiej sytuacji rozwiązaniem idealnym. Zwłaszcza, że jest tania, ogólnodostępna i bezpieczna. Wystarczy wypijać ją mniej więcej godzinę przed treningiem.

Nie każda kawa będzie jednak działać tak samo - ta rozpuszczalna nie ma wspomnianych właściwości. Najlepsza jest naturalna, parzona pod niskim ciśnieniem.

Działanie zawartej w kawie kofeiny polega na ograniczeniu wpływu adenozyny, która intensywnie wydzielając się w mózgu w stanach stresu metabolicznego, hamuje aktywność neuronów. Kofeina działa pobudzająco i poprawia koncentrację.

Wcześniejsze badania, których wyniki opublikowano w „Jurnal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” dowiodły, że filiżanka kawy wypita przed wyjściem na siłownię zwiększa liczbę spalanych kalorii o około 15 proc. Usprawnia także krążenie krwi, dzięki czemu organizm staje się lepiej dotleniony.

Warto zaznaczyć, że nie na każdy wysiłek fizyczny kawa będzie wpływała tak samo. Może być ona dobrym wspomagaczem w przypadku ćwiczeń wytrzymałościowych trwających dłużej niż 20 minut. Natomiast należy uważać na ten napój w przypadku treningów siłowych, ponieważ w takiej sytuacji kawa wypita przed wysiłkiem spowoduje znaczne nadwyrężenie serca.

Mgr Monika Frank
Kawa naturalnym dopalaczem
Kawa naturalnym dopalaczem (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.