Trwa ładowanie...

Kawa pomaga schudnąć. Nie rezygnuj z małej czarnej, jeśli jesteś na diecie

Naukowcy wykazali, że poranne espresso nie tylko stawia na nogi, ale też stymuluje organizm do spalania tłuszczu.

spis treści

1. Kawa na odchudzanie

Badacze z Uniwersytetu Nottingham analizowali wpływ kofeiny na tzw. brązowy tłuszcz. To właśnie ten tłuszcz spala kalorie, poprzez wytwarzanie ciepła w organizmie.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Autor badań, prof. Michael Symonds, twierdzi, że odkrycie może być przełomem w leczeniu otyłości, która jest plagą XXI wieku.

Brązowy tłuszcz występuje w organizmie głównie w okolicy szyi i karku. Dzięki pobudzeniu jego aktywności, można lepiej kontrolować poziom cukru oraz stężenie tłuszczu, co przekłada się na efektywniejsze spalanie kalorii.

Herbata czy kawa? Co jest lepsze dla twojego zdrowia?
Herbata czy kawa? Co jest lepsze dla twojego zdrowia? [7 zdjęć]

Czy czytasz ten tekst trzymając w dłoni kubek z kawą? Ostatnie europejskie badania realizowane przez

zobacz galerię

Zespół ekspertów sprawdził, jak kawa działa na brązowy tłuszcz. Po serii badań okazało się, że dzięki kofeinie wzrasta temperatura brązowego tłuszczu, a to świadczy o tym, że pobudza się go. Inaczej mówiąc - kawa sprawia, że szybciej spalamy kalorie i chudniemy.

Teraz badacze chcą sprawdzić, czy taki efekt dają też suplementy zawierające kofeinę.

Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, nie rezygnuj z kawy. Ogranicz ilość cukru i słodkich dodatków do tego napoju, ale nie eliminuj jej całkowicie z jadłospisu, bo może ci pomóc w walce o zgrabną sylwetkę.

2. Jak aktywować brązowy tłuszcz?

Jak jeszcze można stymulować produkcję brązowego tłuszczu? Lekarze mówią, że bardzo ważny jest sen i odpoczynek - melatonina, która wydziela się w nocy, wpływa na produkcję brązowego tłuszczu.

Pozytywne działanie ma również… niska temperatura. Eksperci twierdzą, że osoby na dietach odchudzających powinny obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których najwięcej przebywają. Dobrze działa też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu - zwłaszcza podczas zimniejszych pór roku.

Kawa pomaga schudnąć
Kawa pomaga schudnąć (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza