Trwa ładowanie...

Korzyści z picia wody

Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym. W organizmie człowieka odgrywa bardzo ważne funkcje: transportuje składniki odżywcze i przyczynia się do wydalania produktów przemiany materii, które dla organizmu są toksyczne. Zgodnie z zaleceniami dietetyków należy w ciągu dnia spożywać 2 litry wody. Jakie są więc korzyści z picia wody?

spis treści

1. Rola wody w organizmie

Ciało człowieka składa się w 70 proc. z wody. Utrata tylko 20 proc. wody z organizmu prowadzi do ciężkiego odwodnienia, a następnie do śmierci. Zawartość wody w organizmie ulega wahaniom ze względu na wiek, jak i jakość spożywanych pokarmów (zawartość soli kuchennej). W organizmie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Stwarza środowisko dla wielu reakcji biochemicznych, transportuje substancje odżywcze, hormony, enzymy, a przede wszystkim reguluje temperaturę ciała.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Zalety spożywania wody:

 • Orzeźwia – spożywanie schłodzonej wody skutecznie gasi pragnienie. Najlepsze działanie orzeźwiające wykazuje woda gazowana, gdyż bąbelki dwutlenku węgla łaskoczą gardło oraz przełyk. Jednakże woda gazowana nie jest polecana małym dzieciom oraz osobom chorym na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także osobom mającym tendencje do wzdęć.
 • Dodaje energii oraz chęci do pracy.
 • Odchudza – spożywanie wody tuż przed zjedzeniem posiłku sporawi, że mniej zjemy. Żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości posiłku. Podobne działanie wykazuje picie wody pomiędzy posiłkami. Woda nie zawiera kalorii!
 • Utrzymuje równowagę pH ustroju – picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia jest niezbędne w utrzymaniu pH komórek na poziomie około 7.
 • Zapobiega chorobom serca – badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii z udziałem kobiet i mężczyzn wykazały, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na serce.
 • Zdrowa skóra – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd. Skóra staje się odpowiednio nawilżona, jędrna, spłycają się zmarszczki. Nie trzeba więc wydawać dodatkowych pieniędzy na kosmetyki i zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy przez całe życie pić dużo wody.
 • Poprawia metabolizm – pomaga utrzymać odpowiednie uwodnienie komórek, dzięki temu zwiększa się metabolizm organizmu, gdyż reakcje biochemiczne przebiegają sprawnie i szybko. Niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm zwalnia o 3%.
 • Uśmierza ból – picie wody nie tylko łagodzi ból głowy, który najczęściej spowodowany jest nieodpowiednim uwodnieniem tkanki mózgowej, ale także zapobiega bólom stawów i mięśni, gdyż stają się bardziej elastyczne. Zmniejsza się ich napięcie, a co za tym idzie, ból.
 • Usuwa toksyny – woda oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega rozwojowi nowotworów.
 • Zapobiega chorobom nerek – nerki do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej ilości wody, aby mogły skutecznie filtrować produkty przemiany materii. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do zagęszczenia moczu, który może powodować schorzenia dróg moczowych oraz pęcherza.
 • Chroni przed nowotworami – spożywanie odpowiedniej ilości wody zapobiega występowaniu raka pęcherza oraz jelit, gdyż jej obecność zmniejsza stężenie substancji kancerogennych, a tym samym ich toksyczność.
 • Zapobiega zaparciom – woda zawarta w pożywieniu w układzie pokarmowym zwiększa objętość błonnika oraz mas kałowych. Dzięki temu poprawia pracę jelit, a masy kałowe nie zalegają w jelitach. Tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów, a także przeciwdziała występowaniu hemoroidów.
 • Reguluje temperaturę ciała – jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Woda wydzielana wraz z potem schładza organizm.
 • Pomaga utrzymać ciążę – wody płodowe stanowią środowisko życia dla płodu. Ponadto niedobór wody w organizmie kobiety prowadzi do zaburzeń krążenia krwi, które najczęściej objawiają się obrzękami stóp i dłoni.
 • Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia proces uczenia.

2. Cenne wskazówki dotyczące wody

Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, by optymalnie skorzystać na spożywaniu wody (spożywanie wysokozmieneralizowanej wody powinno być skonsultowane z lekarzem):

 • Pij co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie.
 • Staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę wody.
 • Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana korzystnie działa na organizm. Ponadto zawarty w wodzie gazowanej dwutlenek węgla wykazuje działanie bakteriostatyczne i sprawia, że woda jest bardziej orzeźwiająca.
 • W sklepie wybieraj wodę, która zawiera dużo składników mineralnych (ponad 1000 mg na litr), w tym wapnia (>100 mg), magnezu (>50 mg) (wskazana jest konsultacja z lekarzem).
 • Zawarte w wodzie sole mineralne wzmacniają kości oraz poprawiają koncentrację i zapobiegają chorobom układu krążenia.
 • Przed rozpoczęciem kuracji wodą leczniczą zasięgnij porady lekarskiej.
 • Leki zawsze popijaj szklanką wody niegazowanej.

Należy codziennie pić około 1,5 litra czystej wody, aby na długie lata zachować urodę oraz zdrowie.

Korzyści z picia wody
Korzyści z picia wody
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.