3 z 7Kozieradka - właściwości
Nie można także zapominać o tym, że w Indiach kozieradka jest stosowana jako naturalny afrodyzjak. Zwiększa popęd płciowy oraz wpływa na poziom hormonów. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych pochwy oraz łagodzi nieprzyjemne objawy związane z pojawieniem się okresu przekwitania. Kolejnym schorzeniem, na które pomagają nasiona kozieradki, są hemoroidy, ponieważ flawonoidy z nasion kozieradki wzmocniają naczynia krwionośne.
Nasiona kozieradki mają bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy. Ekstrakty z nasion kozieradki pomagają leczyć wrzody żołądka. Z kolei wysuszone nasiona kozieradki pomagają usprawnić trawienie, a kleik z nasion kozieradki, rozwiąże problem wzdęć. Nasiona kozieradki pomogą również na zaparcia dzięki dużej ilości błonnika.
Preparaty z nasion kozieradki ochronią również naszą wątrobę. Substancje z nasion kozieradki mają bowiem działanie zbliżone do sylimaryny, która jest silnym oksydantem. Nasiona kozieradki można również użyć w zakażeniach pasożytniczych, ponieważ wspomogą one proces leczenia.
Stosowanie nasion kozieradki pomoże również osobom chorym na raka jelita grubego. Nasiona kozieradki zawierają diosgeninę, która może uchronić przed rozwojem raka, ponieważ hamuje rozwój i zabija komórki nowotworowe.