2 z 7Przeziębienie i przyjmowanie leków
Swoje bakteriobójcze i przeciwgrzybicze właściwości czosnek zawdzięcza alicynie. To chemiczny związek organiczny, dzięki któremu warzywo wspomaga walkę z przeziębieniem oraz uczestniczy w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL.
Z mocy czosnku warto korzystać. Trzeba jednak wiedzieć, że substancje w nim zawarte mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, szczególnie przeciwbólowymi. Mowa tutaj o preparatach, które stosuje się w przebiegu przeziębienia bądź grypy. Jeśli leczymy infekcję paracetamolem, czosnku w uderzeniowej dawce (przynajmniej dwa ząbki dziennie) jeść nie powinniśmy. Powód?
Jeśli jest jedzony przez dłuższy czas i w dużych ilościach – może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Dodatkowe przyjmowanie paracetamolu to ryzyko zwiększa. Tymczasem substancja ta jest jednym z podstawowych składników leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, stosowanych w czasie przeziębienia. Dlatego właśnie należy na ne uważać.
Również kwas acetylosalicylowy w połączeniu z czosnkiem może przynieść skutki uboczne. Znajdziemy go m.in. w lekach przeciezakrzepowych lub przeciwprzeziębieniowych. Warzywo zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego należy unikać jedzenia go podczas przyjmowania leków o takim działaniu.
Przeczytaj także: Blizna, którą ma większość z nas na ramieniu. Czy to NOP?