Kto nie może jeść kurkumy?
Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga także oczyszczanie organizmu i poprawia pracę wątroby. Kurkuma to przyprawa niemalże doskonała. Okazuje się jednak, że zbyt duże ilości mogą zaszkodzić. Kto powinien uważać na kurkumę?
1. Najzdrowsza przyprawa?
Kurkuma to przyprawa, którą spożywamy najczęściej w postaci żółtego proszku. Pochodzi on z wysuszonego korzenia kurkumy - rośliny, która od wieków uznawana jest za "indyjskie złoto". Przyprawa cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na korzystne działanie na zdrowie człowieka.
Żółty proszek stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych, łagodzi stres i pozytywnie wpływa na pracę wątroby, usprawniając wydzielanie żółci. Substancja w niej zawarta - kurkumina - to jeden z najsilniejszych związków przeciwutleniających. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.
Okazuje się jednak, że ta przyprawa nie jest wskazana dla wszystkich.
2. Kto nie może jeść kurkumy?
Choć kurkuma zazwyczaj nie powoduje silnych skutków ubocznych, niektóre osoby mogą zauważyć u siebie niepożądane reakcje alergiczne, np. biegunki. Jeśli cierpisz na choroby wątroby, masz kamienie żółciowe oraz inne choroby dróg żółciowych powinieneś uważać na tę przyprawę. Zawarta w kurkumie kurkumina zwiększa wydzielanie żółci.
Na duże ilości kurkumy uważać powinny także osoby z chorobami żołądka. Żółty proszek pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości kwasu żołądkowego. W teorii ma to pomóc w trawieniu, ale u niektórych osób może to powodować poważne podrażnienia narządu.
Również osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, powinny uważać na kurkumę. Jej właściwości oczyszczające mogą nasilać działanie medykamentów, choć nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy sugerują, że może mieć to związek z faktem, że kurkuma obniża poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl