Trwa ładowanie...

Lubisz krwiste steki? To niedobrze – nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości białka

Kulinarni znawcy twierdzą, że smak mięsa najlepiej czuć, jeśli jemy je niedosmażone. Według nich, to właśnie półsurowe steki będą najbardziej smakować naszemu podniebieniu. Okazuje się jednak, że nijak ma się to do kwestii zdrowotnych. Naukowcy twierdzą, że szczególnie u starszych osób, znacznie korzystniejsze będzie jedzenie mięsa dobrze wysmażonego. Dlaczego?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co powinien jeść senior?"

Białko ma zasadnicze znaczenie w budowaniu i kontroli pracy mięśni, a także w utrzymaniu serca i płuc w dobrej kondycji. Badacze z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rolnictwem twierdzą, że starsi miłośnicy steku w wersji krwistej otrzymują znacznie mniej białka niż ci, którzy wybierają mięso mocno wysmażone. Tymczasem utrzymanie właściwej ilości tego makroskładnika jest kluczowe dla starszych osób, bo zapobiega utracie mięśni, co jest naturalnym następstwem procesu starzenia.

Naukowcy przy współpracy z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Clermont – Ferranda we Francji zaprosili do badania 10 ochotników w wieku od 70 do 82 lat. Jedna grupa badanych miała za zadanie jeść steki krwiste, druga z kolei te wysmażone. Badania krwi pobieranej po posiłku pozwoliły naukowcom sformułować właściwe wnioski.

Zobacz także:

"Aby zapobiec sarkopenii, zaleca się starszym osobom spożywanie dobrze wysmażonego mięsa" - twierdzą naukowcy w opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition artykule. Co więcej, większa ilość białka może zapobiec też powstawaniu udarów u seniorów. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology". Według nich osoby, w których diecie znajdowało się dużo białka, były aż o 20 proc. mniej narażone na udar niż ci, którzy przyjmowali mniejsze ilości tego składnika.

Zobacz także:

Czujesz ból w klatce piersiowej, albo jest ci niedobrze? To może być zawał!

Naukowcy szacują, że jeśli każdy z nas zacznie jeść więcej białka, to śmiertelność z powodu udarów mózgu zmniejszy się nawet o 1,5 mln. Ja już wiem, co przygotować na obiad, a ty?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.