Trwa ładowanie...

Masz suchą skórę? To może być sygnał, że brakuje ci witaminy D

Avatar placeholder
07.04.2022 13:51
Objawy niedoboru witaminy D widać na skórze
Objawy niedoboru witaminy D widać na skórze (Getty Images)

Witamina D, inaczej "witamina słońca", odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wpływa ona między innymi na proces odnowy biologicznej naskórka, ale niestety żyjemy w klimacie, który zapewnia zbyt niskie natężenie promieniowania słonecznego. Dlatego witamina D wytwarzana jest w małych ilościach. Jakie sygnały wysyła organizm, gdy cierpi na jej niedobór? Jeden z nich widać na skórze.

spis treści

1. Witamina D jest ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Odpowiednia jej ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jej główną funkcją jest utrzymanie właściwego poziomu wapnia i fosforu. Wpływa ona również na prawidłowy rozwój kości i utrzymanie ich w dobrej formie. Wspomaga również pracę mięśni i zwiększa odporność organizmu.

2. Objawy niedoboru witaminy D widać na skórze

Na niedobór witaminy D może cierpieć większość Polaków. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto zatem badać się w kierunku poziomu witaminy D. Objawy jej niedoboru są na tyle nieswoiste, że można ich nie zauważyć.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

Deficyt witaminy D odbija się też na wyglądzie i kondycji skóry. Może powodować suchość i szorstkość skóry, przez co zaczyna się nadmiernie łuszczyć. Skutkami niedoboru witaminy D są również zaczerwienienie, podrażnienie i dokuczliwe swędzenie. Skóra może być mocno napięta (zwłaszcza na twarzy) lub wydzielać dużą ilość sebum. Tym sposobem organizm będzie walczył z nadmierną suchością skóry i utratą jej warstwy ochronnej.

Skutkiem niedoboru witaminy D jest suchość skóry.
Skutkiem niedoboru witaminy D jest suchość skóry. (Getty Images)

Ten objaw niedoboru witaminy D łatwo przeoczyć, szczególnie w zimie. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Nutrients", osobom, które mają niższy poziom witaminy D, trudniej jest utrzymać nawilżenie skóry na prawidłowym poziomie. Zdaniem naukowców wyniki analizy sugerują na istnienie związku między poziomem witaminy D3 w surowicy krwi, a nawilżeniem warstwy rogowej.

Zobacz także: Niedobór witaminy D – przyczyny, objawy i zapobieganie

3. Jaką dawkę witaminy D przyjmować dziennie?

Eksperci podkreślają, żeby w naszym klimacie warto przyjmować witaminę D zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Według opinii zespołu ds. suplementów przy GIS wynika, że bezpieczną dawką witaminy D jest 2 000 IU (50 µg) na dobę dla zdrowej populacji osób dorosłych do 75. roku życia. Dawkę 4000 IU (1000 µg) mogą stosować wyłącznie seniorzy powyżej 75. roku życia.

Witaminą D występuje w produktach roślinnych i zwierzęcych. Najlepiej suplementować ją wraz z posiłkiem, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Dzięki temu dochodzi do jej efektywniejszego przyswajania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze