Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Metody odchudzania

Avatar placeholder
18.04.2019 09:07
Metody odchudzania
Metody odchudzania (123RF)

Liczba ludzi z nadwagą i otyłych stale wzrasta z powodu niezbilansowanej diety i małej ilości ruchu. Coraz więcej osób kwalifikuje się na operacyjne leczenie otyłości. Waga jest uważana za nieprawidłową, jeśli przekracza 30 punktów BMI (Body Mass Index). Są różne sposoby na odchudzanie. Mogłoby się wydawać, że najlepszą radą na schudnięcie jest rygorystyczna dieta odchudzająca. Okazuje się jednak, że lepsza od rygorystycznej diety jest ta dobrze zbilansowana. Do tego uzupełniona harmonogramem regularnych ćwiczeń.

spis treści

1. Dieta na odchudzanie

Ludzie najczęściej ważą za dużo z powodu nieodpowiedniego stylu życia, opierającego się na niezdrowych nawykach żywieniowych. Nadwaga i otyłość mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak spowolniony metabolizm, geny czy status społeczno-ekonomiczny. Jednak najczęstszym powodem jest po prostu konsumowanie zbyt dużej ilości kalorii i brak aktywności fizycznej. Jak się okazuje, największe szanse na schudnięcie mają osoby, które wybrały zdrową dietę, pełną owoców i warzyw, oraz te, które ograniczyły spożycie produktów bogatych w tłuszcze, napoje zawierające cukry proste i konserwanty. Spożycie tłuszczów powinno stanowić nie więcej niż 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ponadto tłuszcze zwierzęce należy zastąpić roślinnymi (oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy, awokado, orzechy i migdały). Zawierają one bowiem prozdrowotne kwasy tłuszczowe omega-3. Mięso wieprzowe warto zastąpić rybami morskimi będącymi źródłem kwasów NNKT oraz jodu przyspieszającego przemianę materii. Z kolei produkty z pełnego przemiału, jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, otręby, brązowy ryż, regulują pracę jelit i zmniejszają uczucie głodu.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Bardzo ważne są przekąski, po które sięgamy. Też muszą być zdrowe i lekkie, do takich należą warzywa, owoce, suszone owoce (maks. 3-4 morele, 3 suszone śliwki) lub orzechy (laskowe, włoskie, migdały). Należy również zwrócić uwagę na jakość wody mineralnej, by zawierała jak najwięcej wapnia i magnezu albo jodu poprawiającego metabolizm. Z kolei zielona herbata wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiega jej gromadzeniu. Dlatego należy pić minimum 2 kubki dziennie. Dodatkowo picie wody zmniejsza apetyt, dzięki czemu mniej zjesz.

Podczas stosowania zdrowej diety powinno się zmniejszyć ilość kalorii. Trzeba zrobić to z umiarem, ponieważ ilość kilogramów, którą stracisz podczas diety bardzo rygorystycznej prawdopodobnie wróci. Po szybkim zrzuceniu wagi organizm broni się i spowalnia metabolizm - powstanie efekt jojo. W wyniku tego po głodówkach ludzie zaczynają tyć. Minimalna ilość kalorii, którą należy dostarczyć organizmowi wynosi 1200 kcal u kobiet oraz 1500 kcal u mężczyzn. W zdrowym, prawidłowym odchudzaniu traci się około 1 kg na tydzień.

2. Aktywność fizyczna a odchudzanie

Brak ruchu to jeden z głównych czynników przyczyniających się do nadwagi i otyłości. Aktywne odchudzanie zaliczane jest do najbardziej skutecznych. Należy pamiętać o ograniczeniu ilości czasu spędzanego na takich czynnościach jak oglądanie telewizji i siedzenie przed komputerem. Sposobów na dodatkowy ruch jest wiele. Idź do sklepu na piechotę i nie używaj windy. Ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają szanse na schudnięcie. Samo robienie brzuszków nie wystarczy do usunięcia zbędnych kilogramów. Jedynie połączenie zdrowej diety z aktywnością fizyczną przyniesie pożądane rezultaty.

Takie ćwiczenia jak brzuszki pomogą ukształtować ładną rzeźbę tej okolicy. Podnoszenie ciężarów też będzie korzystne, bo pomoże nabrać masy mięśniowej. Jeśli jeszcze nigdy nie podnosiłeś ciężarów, idź na siłownię, gdzie profesjonalni trenerzy podpowiedzą ci, jak robić to efektywnie i bezpiecznie. Ważne jest, by aktywność fizyczna, na którą się decydujesz sprawiała ci przyjemność. Inaczej szybko się znudzisz i zakończysz ćwiczenia.

Jeśli jesteś introwertykiem, pewnie polubisz pływanie, jazdę na rowerze czy bieganie. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, wybierz sporty drużynowe. Będąc rodzicem, pamiętaj, by wpajać dzieciom zdrowe nawyki już od najmłodszych lat i ćwiczyć razem z nimi. Ważne jest, by unikać przetrenowania. Zalecana dawka ćwiczeń to 30 minut 3 razy w tygodniu. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem lepiej wcześniej skonsultować harmonogram ćwiczeń z lekarzem. Należy pamiętać o rozgrzewce i o rozciąganiu. Zminimalizuje to ryzyko kontuzji. Masę mięśniową mogą zwiększać też te osoby, które z powodu kontuzji nie powinny obciążać stawów. Można to zrobić za pomocą elektrostymulacji. Jednak jest to dość kosztowne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze