Trwa ładowanie...

Mięso z grilla nie musi być rakotwórcze. Jak je przygotować?

Avatar placeholder
11.02.2020 16:36
Mięso z grilla nie musi być szkodliwe
Mięso z grilla nie musi być szkodliwe (123rf.com)

Sezon grillowy za pasem. Ostatnie doniesienia związane z rakotwórczym działaniem grillowanych potraw mogą sprawić, że z niepokojem spoglądasz na swój nieużywany od poprzedniego sezonu grill. Jak sprawić, żeby potrawy z rusztu były mniej szkodliwe?

spis treści

1. Rakotwórcze grillowanie

Podczas grillowania, szczególnie mięsa, wytwarzają się dwa niebezpieczne związki: aminy heterocykliczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Te pierwsze powstają, gdy żywność bogata w białko poddawana jest obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, te drugie - w wyniku spalania tłuszczu podczas grillowania.

Według Instytutu Badań nad Chorobami Nowotworowymi (NCI), dieta bogata w te związki, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piers, raka jelita grubego, raka wątroby, nowotwory skóry i prostaty.

Związki te wytwarzają się m.in. podczas grillowania potraw. Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby zminimalizować to ryzyko.

Zobacz film: "Produkty, których lepiej nie kładź na grilla"

2. Częste mycie rusztu grilla

Ważne jest, żeby zawsze grillować potrawy na czystym ruszcie. Po każdym użyciu musimy go dokładnie umyć tak, żeby pozbyć się zalegającego tłuszczu. Jeśli nie będziemy tego robić, przy kolejnym użyciu stary tłuszcz znów będzie się przypalał i uwalniał szkodliwe związki.

Rusztowanie grilla możemy wyczyścić np. sodą oczyszczoną.

3. Grilluj chude mięso

Chude mięso, np. drobiowe, ma mniej tłuszczu, który mógłby się wytapiać i skapywać na rozgrzany węgiel. Zamiast grillowania czerwonego mięsa, rozważ kurczaka bez skóry.

Możesz też grillować ryby, które mają mniej białka niż inne mięso, co z kolei powoduje mniejsze wytwarzanie amin heterocyklicznych.

Staraj się grillować mięso najkrócej, jak to możliwe. Do grillowania nadają się też warzywa, takie jak bakłażan, cukinia czy papryka.

4. Przygotuj mięso na grilla

Dobrym sposobem na ograniczenie szkodliwych substancji jest wcześniejsze przygotowanie mięsa i dopieczenie go na grillu. Możesz wcześniej podpiec mięso w piekarniku lub podgotować i na ostatnie kilka minut ułożyć je na grillu, żeby się zarumieniło i nabrało dymnego aromatu.

Jeśli jesteś fanem mięsa grillowanego od początku do końca, pamiętaj, żeby zachować odpowiednią temperaturę grillowania. Szkodliwe substancje zaczynają tworzyć się w temperaturze powyżej 320 stopni Celsjusza, lepiej więc nie przekraczać tej wartości.

5. Marynowanie mięsa

Marynowanie mięsa przez ok. 30 minut może ograniczać powstawanie rakotwórczych substancji. Najlepiej marynować mięso w przyprawach: suszonym rozmarynie, mielonej czerwonej papryce, czosnku, szałwii, tymianku.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Food Science Institute w Kansas wynika, że dodawanie rozmarynu do mięsa przed obróbką termiczną zmniejsza powstawanie amin heterocyklicznych. Im więcej rozmarynu, tym większa redukcja tego związku.

Przed podaniem mięsa odetnij też zwęglone części. To w nich gromadzi się najwięcej szkodliwych substancji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze