Mięso zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Wystarczy 200 g dziennie, by zachorować
Czerwone mięso spożywane każdego dnia może skutkować przedwczesnym zgonem. Zauważono, że wystarczy już 200 g mięsa, aby znacząco zwiększyć ryzyko.
1. 200 g czerwonego mięsa powoduje choroby serca i raka jelit
Regularne spożywanie czerwonego mięsa może skutkować przedwczesną śmiercią. Fińscy naukowcy z University of Eastern Finland pod kierunkiem dietetyka Heli Virtanen przeprowadzili analizy.
Badanie grupy 2641 mężczyzn wykazało, że 200 g mięsa każdego dnia może być powodem przedwczesnego zgonu. Dotyczy to wielu lat takiego odżywiania.
Inne białka zwierzęce, jak np. ryby, jaja lub nabiał, nie wykazywały tak negatywnego wpływu na zdrowie i życie pacjentów.
200 g to zaledwie 6 plasterków bekonu, 9 plasterków szynki albo 3 parówki. Najczęstsze dolegliwości będące skutkiem stosowania takiej diety przez lata, to rak jelit oraz choroby serca i układu krążenia.
Spożycie mięsa wystarczy ograniczyć do 100 g dzienne, aby zmniejszyć jednocześnie ryzyko zgonu o 25 proc.
W badaniu porównano stan zdrowia mężczyzn między 40. a 60. r.ż. Na przestrzeni kolejnych 22 lat zmarło 1225 z grona obserwowanych pacjentów.
W większości przypadków przyczyną przedwczesnych zgonów były choroby serca i układu krążenia, a także cukrzyca typu 2 i rak.
Zauważono, że podane choroby dotyczyły osób, których dieta była bogatsza w czerwone mięso, w porównaniu ze zdrowszymi rówieśnikami.
2. Zalecane dobowe spożycie czerwonego mięsa
Brytyjski resort zdrowia zaleca, aby dobowe spożycie czerwonego mięsa nie przekraczało 70 g. Amerykański Instytut Badań nad Rakiem ma podobne zdanie - bezpieczna ilość to 510 g tygodniowo, czyli ok. 72 g każdego dnia.
Czerwone mięso to źródło tłuszczów nasyconych, powoduje więc wysoki poziom cholesterolu, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko chorób serca.
Spożywanie wołowiny i jagnięciny podejrzewa się o wpływ na rozwój raka jelit.
To samo dotyczy mięs przetworzonych, do których zalicza się bekon i kiełbaski. Od blisko dekady mówi się głośno o związkach tych mięs z rakiem jelita grubego.
Choć zarazem czerwone mięso zawiera dużo białka, żelaza i witamin z grupy B, uważa się, że ryzyko konsumpcji jest większe, niż ewentualne korzyści.
Planowane są dalsze badania w tym kierunku. Naukowcy chcą wykazać dokładne związki żywienia z przedwczesnymi zgonami, przy uwzględnieniu prowadzonego przez pacjentów trybu życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl