Mikstury z 3 składników oczyszczające wątrobę z toksyn
Dobra kondycja wątroby gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. Jest to jeden z naszych największych i najważniejszych organów wewnętrznych. Bierze udział w metabolizmie toksyn, co powoduje jej uszkodzenia, które mogą prowadzić do marskości. Żeby zapobiec schorzeniom wątroby, a w konsekwencji chorobom całego organizmu (m.in. o podłożu immunologicznym, metabolicznym) czy zatruciu toksynami i wspomóc proces jej oczyszczania, warto pić poniższe mikstury o działaniu detoksykującym.
1. Funkcje wątroby
Wątroba jest organem odpowiedzialnym m.in. za:
- oczyszczanie krwi,
- magazynowanie energii (kumuluje, produkuje i uwalnia glukozę),
- gospodarowanie i trawienie tłuszczów,
- detoksykację organizmu (unieszkodliwia toksyny pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego),
- regulowanie procesów metabolicznych,
- syntezę białek osocza,
pochłanianie oraz magazynowanie witamin.
Przeczytaj także
- Tani polski przysmak obniża cholesterol. Jemy go za rzadko
- Owoce chroniące przed demencją. Koniecznie jedz ze skórką
- Oto problem 90 proc. Polaków. Sama dieta go nie rozwiąże
- Ta choroba dotyka ok. 8 mln Polaków. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
- Lepiej jeść za dużo soli niż za mało? Zaskakujące wyniki badania
Negatywny wpływ na zdrowie wątroby ma wiele nawyków, w tym picie alkoholu, napojów gazowanych o dużej zawartości cukru i palenie papierosów (to bomby chemiczne). Ponadto źle oddziałują na nią potrawy tłuste, smażone i mocno przyprawione. Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie leków w nadmiarze.
Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy jak niesmak w ustach, odbijanie się, biały lub żółty nalot na języku czy mdłości, warto wdrożyć działania, które mają na celu oczyszczenie wątroby.
2. Mikstury oczyszczające watrobę
2.1. Przepis pierwszy
Lista składników:
- pół kilograma jabłek,
- pół cytryny,
- łodyga selera naciowego (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Myjemy jabłka. Kroimy je w ćwiartki, nie usuwamy skórki (zawiera wiele substancji wspomagających pracę wątroby i wydalanie metali ciężkich z organizmu) i gniazd nasiennych (pestki są bogate w witaminę B17). Wrzucamy do kielicha blendera. Dolewamy sok z cytryny, selera naciowego, jeżeli lubimy jego smak i 2 szklanki wody. Miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Mikstura oczyszczająca wątrobę jest gotowa do spożycia.
Jabłka są bogate w błonnik pokarmowy i kwas jabłkowy. Ten ostatni związek organiczny pomaga oczyścić przewody wątrobowe (co więcej, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych). Sok z tych owoców rozpuszcza zastoje w wątrobie i usuwa wszelkie złogi (działa jak miotła eliminująca również wolne rodniki).
Wiele osób zjada jabłko lub pije sok z tego owocu przed pójściem spać, żeby wątroba zregenerowała się w nocy, co ma wpływ na poprawę stanu krwi. Ponadto ten produkt obniża stężenie cholesterolu i ciśnienie, ułatwia przemianę materii, zmniejsza apetyt. Natomiast sok z cytrusów dostarcza antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i wspomagają detoksykację.
Napój z jabłek i cytryny zaleca się pić przez 6 dni. Najlepiej spożywać go na czczo. W tym czasie unikamy produktów smażonych, mlecznych i białkowych. W efekcie naturalnie oczyścimy wątrobę i zapobiegniemy jej infekcjom.
2.2. Przepis drugi
Lista składników:
- pół ogórka ze skórką,
- 4 marchewki ze skórką,
- łodyga selera.
Sposób przygotowania:
Myjemy składniki pod bieżącą wodą i kroimy je na niewielkie kawałki. Wrzucamy warzywa do kielicha blendera i miksujemy do uzyskania masy o jednolitej konsystencji. Miksturę zaleca się pić przez tydzień o poranku.
Podstawowy jej składnik — marchew — dostarcza wielu witamin (m.in. C, z grupy B) i składników mineralnych (potasu, wapnia i fosforu). Pomagają one wątrobie oczyszczać się ze szkodliwych substancji (rozkładają je), dzięki czemu ten organ nie jest podatny na infekcje. Marchew jest również źródłem beta-karotenu o właściwościach przeciwutleniających. Warzywo to detoksykuje i rewitalizuje ten ważny organ.
Świeży sok z marchewki poprawia nie tylko funkcjonowanie wątroby, ale żołądka i trzustki. Co więcej, wspomaga odchudzanie, ponieważ oczyszcza układ pokarmowy, dzięki czemu pokarmy są trawione szybciej.