Przebadali herbaty. Zatrważające odkrycie
Testy kilkudziesięciu herbat przeprowadzone przez niemiecki magazyn ÖKO-TEST ujawniły niepokojące dane. Poddane badaniom laboratoryjnym czarne herbaty kryły w sobie cały koktajl pestycydów. Tylko dwa z testowanych produktów uzyskały pozytywny wynik.
1. Pestycydy, które kryją się w herbacie
Autorzy testu wskazują, że choć stosowanie pestycydów nie jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej, zakaz dotyczy jedynie upraw, a pozostałości szkodliwych substancji mogą znajdować się w wielu produktach pochodzących z innych krajów, w których przepisy w tym zakresie są mniej rygorystyczne.
To prowadzi do tego, że i tak pestycydy trafiają na nasze stoły i talerze. Do testów wytypowano 24 herbaty. Pracownicy magazynu przekazali produkty do laboratorium.
Badania ujawniły, że niemal każda z zakupionych herbat zawiera pestycydy sklasyfikowane jako "wysoce niebezpieczne".
Autorzy analiz wymieniają m.in. insektycydy, które negatywnie wpływają na płodność czy wysoce toksyczny środek owadobójczy, czyli tiakloprydoraz rakotówrczy propargit i glifosat.
Ten ostatni znajdował się w każdej testowanej herbacie, która uprawiana była konwencjonalnie. Glifosat zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego.
2. Może uszkadzać tarczycę
W laboratorium analizowano liście herbaty, a nie sam napar. Jak podkreślają autorzy testu, rozcieńczenie herbaty w wodzie wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem stężenia toksycznych substancji. Mimo to znaleźli w nich aż siedem szkodliwych pestycydów i na tym ich zatrważające odkrycia się nie skończyły.
Prócz pozostałości pestycydów, które odkryli naukowcy, w badanych herbatach znajdowały się także inne toksyczne substancje. Badania laboratoryjne wykazały, że zawartość chloranu w wielu testowanych herbat znacznie przekraczała dozwolone limity.
- Niepożądane składniki oraz brak przejrzystości w zakresie łańcucha dostaw i uprawy herbaty spowodowały, że pięć czarnych herbat nie przeszło testu z oceną "niezadowalającą". Wiele odmian osiąga również przeciętne wyniki, a tylko dwie uzyskują najwyższą ocenę - czytamy w komunikacie magazynu ÖKO-TEST.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl