Morszczyn - charakterystyka, właściwości, nowotwory, tarczyca, otyłość, stan zapalny, hamowanie procesów starzenia się
Morszczyn pęcherzykowaty jest jednym z najbardziej powszechnych rodzajów wodorostów. Od wieków morszczyn jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne oraz walory smakowe. Morszczyn ma coraz większe zainteresowanie. Jakie jest jego działanie? Na co pomaga? Jak wpływa na nasz organizm?
1. Co to jest morszczyn?
Morszczyn pęcherzykowaty występuje gównie w wodach północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego. Można go spotkać także w morzach przyległych do dwóch wcześniej wspomnianych akwenów. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową.
Morszczyn ma barwę oliwkową. Występuje w wodach słonych. Morszczyn jest zbudowany z korzenia, liści oraz łodygi. Liście są wyposażone w pęcherze pławne co umożliwia roślinie unoszenie się na wodzie.
2. Jak poprawić perystaltykę jelit?
Morszczyn zawiera wiele składników odżywczych. To cenne źródło takich składników mineralnych jak: potas, jod, beta-karoten, wapń, miedź, cynk, brom i mangan. Morszczyn zawiera także witaminę A, witaminę B1, witaminę B2 oraz witaminę C.
Morszczyn jest stosowany głównie w postaci suplementów lub proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie. Morszczyn poprawia perystaltykę jelit, zapobiega nowotworom, pobudza pracę tarczycy, łagodzi bóle reumatyczne i artretyczne, wygładza i ujędrnia skórę, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, działa przeciw miażdżycy, wspomaga układ odpornościowy oraz likwiduje obrzęki (działa moczopędnie).
3. Czy morszczyn leczy nowotwory
Obficie występująca w morszczynie fukoidyna, rodzaj błonnika, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza stężenie cukru we krwi, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Morszczyn minimalizuje aktywność chorobotwórczych komórek, przeciwdziałając ich namnażaniu. Niektórzy specjaliści zalecają jego stosowanie w leczeniu raka odbytnicy i okrężnicy
4. Jak ograniczyć choroby tarczycy?
Morszczyn już od XIX wieku znany jest jako doskonałe źródło jodu – pierwiastka warunkującego prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego niedobory mogą skutkować zaburzeniami pracy układu hormonalnego, metabolicznego oraz nerwowego. Jod wykazuje ponadto działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, a także przeciwbakteryjne.
W składzie morszczynu występującego w wodach Morza Bałtyckiego znajduje się około 0,05 proc. związków jodu, natomiast odmiana atlantycka zawiera go ponad 3 proc. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek obserwuje się u dorastającej młodzieży oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
5. Jak przyspieszyć przemianę materii?
Morszczyn to także naturalny i całkowicie bezpieczny środek przyspieszający przemianę materii. Morszczyn stymuluje organizm do produkcji enzymów trawiennych. Morszczyn ułatwia stopniowe wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, co zapobiega napadom wilczego głodu. Morszczyn działa także jako środek hamujacy łaknienie. Pęczniejąc w żołądku, pozwala przez długi czas cieszyć się uczuciem sytości, dzięki czemu jemy mniej.
Sprzyja wydalaniu nadmiaru wody z organizmu i skutecznie usuwa nagromadzone toksyny. Morszczyn likwiduje obrzęki. Zawarty w nim kwas alginowy zwalcza zaparcia, uciążliwe zwłaszcza dla osób cierpiących na otyłość. Morszczyn polepsza perystaltykę, przyczynia się to do poprawnego funkcjonowania jelit.
6. Działanie przeciwzapalne morszczynu
Jednym z najbardziej znanych właściwości morszczynu jest jego działanie przeciwzapalne. Sprawdza się w leczeniu artretyzmu, hemoroidów czy dolegliwości skórnych. Nie tylko neutralizuje podrażnienia, ale też zmniejsza obrzęk i łagodzi ból.
Morszczyn można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w postaci okładów lub kąpieli, która przy okazji poprawi kondycję skóry i pomoże się odprężyć. Wystarczy wsypać liście morszczynu do lnianego woreczka i wrzucić go do wypełnionej gorącą wodą wanny. Morszczynu można używać zamiast gąbki.
7. Jak zahamować starzenie się?
Morszczyn zawiera wiele minerałów, które mogą poprawić stan skóry, pozwalając dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Najcenniejszymi z nich są przeciwutleniacze, które poprawiają elastyczność skóry, zmniejszają widoczność plam i przebarwień oraz zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
Wodorost wykorzystywany jest w produkcji preparatów na blizny i rozstępy. Odpowiednio spreparowany służy także do wyrobu kremów wykorzystywanych przy masażach.