Jakie produkty można mrozić, a których lepiej nie?
Mrożenie to bardzo wygodny i mało wymagający sposób na przechowywanie żywności. W zamrażarce możemy zgromadzić produkty na kolejny obiad, gotowe dania, warzywa, owoce, a nawet upieczone wcześniej ciasto. Zamrożone produkty nie tracą składników odżywczych ani walorów smakowych. Co można mrozić, a czego lepiej nie?
1. Co można mrozić?
1.1. Surowe mięso
Mrożenie nie pozbawia mięsa składników odżywczych, poza ryzykiem utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie. Produkty tego typu najlepiej mrozić od razu po ich zakupie i nie przetrzymać zamrożonych kawałków dłużej niż kilka miesięcy.
Mrożona wieprzowina nie powinna być przechowywana dłużej niż pół roku, wołowina do 8 miesięcy, a drób do 3 miesięcy. Mięso gotowane lub pieczone może stać się bardziej twarde i suche po rozmrożeniu.
1.2. Ryby
Do zamrażarki można schować jedynie produkty, które nie były wcześniej mrożone. Dłuższą datę przydatności mają ryby z większą zawartością tłuszczu. Kawałki należy wcześniej przygotować - oczyścić i wypatroszyć.
1.3. Pieczywo
Każdy rodzaj pieczywa może być mrożony przez 1-2 miesiące. Chleb można mrozić pokrojony w kromki, niektórzy przekładają je pergaminem lub folią aluminiową, ale nie jest to konieczne.
1.4. Gotowe dania
Sosy, zupy, bigos, fasolkę po bretońsku, gołąbki, pierogi, pizzę czy kotlety i wiele innych można spokojnie przechowywać w zamrażarce. Najlepiej wykorzystać szczelnie zamykane torebki na suwak lub plastikowe pojemniki. Należy jedynie pamiętać, by posiłki wyjąć odpowiednio wcześniej, żeby rozmroziły się w temperaturze pokojowej.
1.5. Owoce
Owoce są narażone na uszkodzenia i utratę soku, ale niektóre z nich świetnie znoszą mrożenie. Warto wybierać świeże okazy, bez uszkodzeń ani widocznych skaz. Owoce można wykorzystywać bez wcześniejszego rozmrożenia - świetnie sprawdzają się jako baza do koktajli.
1.6. Warzywa
Niektóre warzywa warto przed zamrożeniem polać wrzątkiem, a następnie zanurzyć w zimnej wodzie. Blanszowania wymaga:
- kalafior,
- brokuł,
- marchew,
- pietruszka,
- seler,
- fasolka szparagowa zielona,
- groszek cukrowy.
1.7. Ciasta i torty
Większość wypieków, również tych z kremem, nadają się do zamrożenia. Najwygodniej podzielić je na niewielkie porcje i zamknąć w plastikowym pojemniku lub owinąć folią aluminiową. Ciasta i torty najlepiej zjeść przed upływem 3 miesięcy.
1.8. Ser
Ser nadaje się do mrożenia, ale wyroby seropodobne mogą kruszyć się po rozmrożeniu. Produkty najlepiej przechowywać w kawałkach, ewentualnie w postaci wiórków do posypania zapiekanek czy pizzy.
1.9. Grzyby
Do zamrażarki nadają się grzeby o zwartym miąższu, czyli kurki, rydze, kozaki, podgrzybki czy maślaki. Wcześniej powinny być oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki. Kurki i rydze przed zamrożeniem należy gotować przez 10 minut, by nie zrobiły się gorzkie.
1.10. Zioła
Mrożone zioła świetnie sprawdzają się w czasie jesieni i zimy. Najlepiej spakować je do specjalnych woreczków lub niewielkich pojemników. Wcześniej powinny zostać dokładnie umyte, osuszone i posiekane.
Zobacz także:
2. Data przydatności do spożycia po zamrożeniu
Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i leków mrożone produkty najlepiej zjeść w następującym czasie:
- chleba - 2-3 miesiące,
- kiełbasa - 2 miesiące,
- owoce - 9-12 miesięcy,
- warzywa - 9-12 miesięcy,
- lody - 2 miesiące,
- ciasta - 3 miesiące,
- zioła - 12 miesięcy,
- jagnięcina - 9 miesięcy,
- cielęcina - 9 miesięcy,
- kurczak - 9 miesięcy,
- indyk - 9 miesięcy,
- gulasz wołowy - 4-6 miesięcy.
3. Jakich produktów nie należy mrozić?
- produkty już raz zamrożone,
- napoje gazowane i soki owocowe,
- nabiał (śmietana czy jogurty),
- ryż,
- makaron,
- ziemniaki,
- jajka,
- owoce z dużą zawartością wody (arbuz, winogrona, cytryna, melon),
- warzywa z dużą zawartością wody (ogórek, sałata).