Muszynianka – charakterystyka, skład mineralny, właściwości, wpływ na zdrowie
Woda jest niezbędnym składnikiem naszego życia. Abyśmy mogli żyć i żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo musimy przyjmować przynajmniej 2 l płynów dziennie. Muszynianka jest naturalną wysokozmineralizowaną wodą mineralną wydobywana w Muszynie.
1. Charakterystyka Muszynianki
Muszynianka jest wodą mineralną. Wyróżniamy wody wysokozmineralizowane, średniozmineralizowane, niskozmineralizowane. Muszynianka jest wodą wysokozmineralziowaną. Firma Muszynianka wypuszcza dwa rodzaje wód: Muszynianka oraz Muszynianka PLUS.
Zarówno Muszynianka jak i Muszynianka PLUS występuje w dwóch rodzajach: Muszynianka niskonasycona CO2 i Muszynianka średnionasycona CO2.
Woda Muszynianka występuje w 1,5l butelkach, natomiast Muszynianka PLUS jest dostępna zarówno w 1,5l butelkach jak i w butelkach 0,6l.
Cena wody Muszynianka to ok. 2 zł za 1,5l butelkę.
2. Skład mineralny Muszynianki
Najważniejsze składniki mineralne wody Muszynianka to aniony (wodorowęglanowy (zawartość 1477 mg/l), siarczanowy (zawartość 26 mg/l) oraz chlorkowy (zawartość 8,9 mg/l)) oraz kationy (wapniowy (zawartość 220 mg/l), magnezowy (zawartość 131,7mg/l), sodowy (zawartość 59 mg/l) oraz potasowy (zawartość 6,5 mg/l)).
Ogólna zawartość rozpuszczalnych składników w wodzie Muszynianka wynosi 1954,36 mg/l. Woda Muszynianka jest poddawana procesom odżelazienia.
3. Poziom magnezu w Muszyniance
Muszynianka zawiera różne składniki mineralne, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Wysoki poziom magnezu w Muszyniance jest charakterystyczny dla tej wody. Magnez bierze udział w wielu procesach biochemicznych. Jego pozom wpływa na funkcjonowanie układu immulogicznego oraz nerwowo-mięśniowego.
Muszynianka jest bogata w wapń, który jest budulcem kości i zębów. Wapń wpływa też na pobudliwość nerwowo-mieśniową oraz na prawidłową krzepliwość krwi. Poprawia przemianę materii i pomaga utrzymać prawidłową pracę serca. Wapń zawarty w Muszyniance wpływa zapobiegawczo nowotworom i osteoporozie. Duże zapotrzebowanie na wapń wykazują dziewczęta w czasie dojrzewania oraz kobiety w czasie menopauzy.
Wodorowęglany zawarte w wodzie Muszynianka wpływają pozytywnie na osoby chore na cukrzycę i nadkwasotę. Potas zawarty w Muszyniance obniża ciśnienie krwi, łagodzi objawy alergii, a także wspomaga pracę serca.
4. Wpływ na zdrowie Muszynianki
Dietetycy polecają spożywanie wody mineralnej średniozmineralizowanej. Woda źródlana wypłukuje z organizmu minerały. Natomiast picie wody wysokozmineralizowanej w dużych ilościach, przez dłuższy czas nie jest zalecane, ponieważ może to doprowadzić do obciążenia nerek.
Wodę wysokozmineralziowaną można pić podczas treningu lub zaraz po nim. Na co dzień można spożywać wodę średniozmineralziowaną.