Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Marta Heller-Surowiec

Nowe zalecenia specjalistów zapowiedzią żywieniowej rewolucji

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 10.02.2016 08:50
Nowe zalecenia specjalistów zapowiedzią żywieniowej rewolucji
Nowe zalecenia specjalistów zapowiedzią żywieniowej rewolucji (Zdjęcie produktów spożywczych / Shutterstock )

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zamierza wprowadzić istotne modyfikacje w obowiązującej do tej pory piramidzie zdrowego żywienia. To odpowiedź na nieustannie zmieniające się potrzeby współczesnego człowieka.

W tradycyjnym modelu żywienia, opracowanym w graficznej formie piramidy przez amerykański Departament Rolnictwa oraz tamtejszy Departament Zdrowia i Opieki Zdrowotnej, podstawę naszego codziennego jadłospisu stanowiły produkty zbożowe – pieczywo, kasze, ryż czy makarony. Na kolejnych poziomach znajdowały się warzywa i owoce, a następnie mleko i produkty mleczne, mięso, ryby i jaja. Jej zwieńczenie stanowiły tłuszcze oraz słodycze, których spożywanie, zdaniem ekspertów, powinniśmy ograniczyć do minimum.

Decyzją specjalistów z WHO modyfikacje zajdą na podstawowym, najważniejszym poziomie piramidy, który obecnie zajmują produkty dostarczające węglowodanów złożonych. Dotąd przyjmowano, że jako doskonałe źródło energii i cennych substancji odżywczych powinny one występować niemal w każdym posiłku.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

W związku ze zmianą wytycznych dotyczących spożywania warzyw i owoców, to właśnie one zastąpią produkty zbożowe. Przestanie tym samym obowiązywać zalecenie, zgodnie z którym powinniśmy dziennie zjadać ich przynajmniej 400 gramów w pięciu posiłkach. Ich deficyt w naszej diecie jest ogromny, dlatego będziemy mogli zajadać się nimi bez żadnych ograniczeń.

Ustalenia te powinni wziąć sobie do serca zwłaszcza Polacy. Jak wynika z opartych na niepublikowanych danych GUS opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwuje się w naszym kraju spadek konsumpcji warzyw i owoców. Szacuje się, że statystyczny Polak dziennie zjada ich jedynie 250 gramów, czyli niemal o połowę mniej, niż powinien.

W dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak regularne sięganie po warzywa i owoce wpływa na nasze zdrowie. Od lat prowadzone w tym kierunku badania potwierdzają, że taki nawyk może w ogromnym stopniu zmniejszyć ryzyko występowania wielu schorzeń, takich jak choćby nadciśnienie, otyłość czy cukrzyca.

Co więcej, udowodniono, że spożywanie w ciągu dnia do trzech porcji warzyw i owoców zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej i przedwczesnej śmierci wskutek zawału serca bądź udaru mózgu o 14 proc. Niebezpieczeństwo zmniejsza się o 36 proc., gdy przyjmujemy ich od pięciu do siedmiu porcji, natomiast zjadając ponad siedem porcji dziennie, niwelujemy je aż o 42 proc.

Warto pamiętać, że główną przyczyną śmierci Polaków wciąż pozostają choroby serca i układu krążenia, na które odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ.

Sekretem działania warzyw i owoców jest przede wszystkim niezwykle wysoki potencjał antyoksydacyjny, czyli zdolności do zwalczania zagrażających zdrowiu wolnych rodników. Nikomu nie trzeba przypominać, że to także prawdziwa kopalnia witamin, składników mineralnych i dobroczynnych związków bioaktywnych.

Oficjalnie zmodyfikowany kształt nowej piramidy zdrowego żywienia zostanie zaprezentowany 20 stycznia w Warszawie podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego organizowanego pod hasłem "Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2015".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze